Polojasno
Bratislava
Jaroslav
27.4.2024
V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy do Československa
Zdielať na

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy do Československa

BRATISLAVA / V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Táto udalosť na čas spojila celú spoločnosť do jedného celku. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, okrem Rumunska, do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa nakoniec stiahli v roku 1991. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených.

​Podľa Remišovej mnohí slovenskí Maďari, ku ktorým sa režim nesprával férovo, otáčali dopravné značenia na juhu, aby zmiatli vojská z Maďarska. Rovnako ako Slováci a Česi. "Pretože nešlo o národnosť, ale o nespravodlivosť. A takto by sme mohli pokračovať,“ vyzvala.

Podpredseda parlamentu a líder novovznikajúcej strany Hlas - sociálna demokracia Peter Pellegrini na sociálnej sieti napísal, že prípomínanie si udalostí z roku 1968 považuje za dôležité z hľadiska budovania hrdého historického vedomia národa. "V tom období naši dedovia a otcovia ukázali svoju statočnosť postaviť sa a protestovať proti invázií cudzích vojsk priamo v uliciach. S holými rukami išli proti ozbrojenej presile a niektorí z nich za to zaplatili aj svojím životom,“ dodal.

​Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) boli udalosti 21. augusta 1968 vojenskou okupáciou suverénneho štátu riadenou ideológiou zla. "Na potlačenie prebiehajúcej demokratizácie ku nám prišlo viac ako pol milióna vojakov, vedenie krajiny bolo zosadené a o život prišlo viac ako 100 civilistov. Vojská u nás už ostali a začala sa normalizácia. Už nikdy viac,“ uviedla SaS.

Mimoparlamentná strana Spolu-občianska demokracia upozornila, že okrem zničených životov zanechala sovietska armáda za sebou aj environmentálne záťaže. "Sovietska armáda nám po odchode v roku 1991 zanechala aj dedičstvo v podobe 87 kontaminovaných území v 18 lokalitách, a to hlavne v Ivachnovej, v Sliači, v Lešti, v Rimavskej Sobote, v Komárne a v Nemšovej. Podzemné vody a pôda boli zamorené ropnými uhľovodíkmi, chlorovanými uhľovodíkmi, bifenylmi, ťažkými kovmi a ďalšími toxickými látkami,“ uviedol v tlačovej správe predseda strany Spolu Juraj Hipš.

Aj prezidentka Zuzana Čaputová si pripomenula 52. výročie okupácie Československej republiky vojskami Varšavskej zmluvy na pietnej spomienke pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. "Na jar roku 1968 veľká časť spoločnosti uverila tomu, že aj vo vtedajšom zriadení bude možné, aby sme pokojnou a nenásilnou cestou dospeli k stavu, že štát bude rešpektovať základné práva a slobody občanov. Udalosti z augusta 1968, i to, čo nasledovalo po ňom, priniesli smutný dôkaz, že táto predstava bola iba dobovou ilúziou. Každú zmenu k lepšiemu, ku ktorej došlo v Česku a na Slovensku, vládnuce garnitúry štátov sovietskeho bloku vnímali ako svoje priame ohrozenie. Obávali sa, že naša demokratizácia spustí domino efekt, v dôsledku ktorého by mohli aj oni prísť o mocenský monopol. Preto k nám poslali tanky a ich pásy s konečnou platnosťou rozdrvili teóriu, že socializmus môže byť aj demokratický," povedala v príhovore prezidentka. 

"August 68 nám pripomína, že suverenita štátu nie je samozrejmosťou. Je to hodnota, ktorá si vyžaduje, aby ju štátna reprezentácia odhodlane bránila. Práve preto, že sme august 68 v našej krajine zažili, vieme, akého zločinu sa kdekoľvek na svete dopúšťa každý, kto neuznáva a nerešpektuje ľud ako jediný zdroj štátnej moci a kto svoje vlastné mocenské postavenie nadraďuje nad suverenitu štátu," dodala Zuzana Čaputová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy