Polojasno
Bratislava
Jela
19.4.2024
Šanta na súde ostro skritizoval Majského, pojednávanie odročili
Zdielať na

Šanta na súde ostro skritizoval Majského, pojednávanie odročili

Archívne video

BRATISLAVA / Na Najvyššom súde Slovenskej republiky prebieha pojednávanie s Jozefom Majským. Pre zdravotné problémy dočasne odložili jeho trestné stíhanie vo veci tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia. Majského zdravotný stav podľa prokuratúry umožňuje pokračovať v stíhaní, na konci ktorého mu hrozí 9 ročné väzenie. Podľa zistení Televízie JOJ sa Majský dnes podrobí výsluchu v českej nemocnici v Šumperku.

Pojednávanie v prípade Jozefa Majského odročili na 29. júl. "Najvyšší súd urobil všetky opatrenia na vykonanie verejného zasadnutia. Vzhľadom na to, že obžalovaný Jozef M. sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, zákonné podmienky na vykonanie verejného zasadnutia neboli splnené. Senát Najvyššieho súdu určil ďalší termín verejného zasadnutia v predmetnej veci na 29. júl o deviatej hodine," uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. 

Neprávoplatne odsúdený podnikateľ Jozef Majský je stále v Českej republike, v utorok 30. júna ho operovali. Pre médiá to dnes uviedol jeho advokát Peter Filip. Z tohto dôvodu Filip očakáva odročenie stredajšieho verejného zasadnutia, na ktorom má Najvyšší súd SR rozhodovať o odvolaní Jozefa Majského v kauze skrachovaných nebankových spoločností. Jozefa Majského zadržala polícia v polovici júna v Českej republike, kde bol hospitalizovaný. Miestny súd ho však následne nevzal do takzvanej predbežnej väzby.

Vo veci obhajuje štát prokurátor Ján Šanta, ktorý v utorok telefonoval s Krajským súdom v Českej republike. "Ako tu už bolo zdôraznené a presne termínovo uvedené, opäť raz sa zázračne zhoršuje zdravotný stav obžalovaného Majského a ten odchádza do Českej republiky. Ako bolo konštatované, odchádza vlastným povozom bez sprievodu lekára alebo lekárskej služby do Šumperku, ktorý je vzdialený od Bratislavy 262km a kde cesta trvá 3 hodiny. Bez problémov absolvovaný prevoz. Pýtam sa, prečo práve do Šumperku?," kritizuje Šanta. Podľa jeho slov ani krajskí štátni zástupcovia nevedeli o výnimočnej kvalite zdravotníckeho zariadenia v Šumperku.

Prokurátor trvá na tom, že jeho zdravotný stav nie je natoľko vážny, aby nemohol vypovedať na Slovensku, nakoľko v Česku vypovedal. Majský adresu svojho pobytu českým úradom nechcel uviesť  "Hovorí, že niekde v Prahe alebo v Ostrave, ale tieto adresy prezradiť českým orgánom nechce," konštatuje Šanta.

Podľa informácií TV JOJ Majského advokát podal v utorok sťažnosť na ústavný súd. Podľa Petra Filipa nie sú žiadne dôvody na to, aby vyšetrovacie orgány vydali na Jozefa Majského akékoľvek zatýkacie rozkazy a snažili sa ho dostať do väzby. Taktiež je podľa Filipa pokračovanie stíhania Majského pre súdom vo veci tunelovania nebankoviek pre jeho zdravotný stav nemožné.

Väzby na Kočnera a Trnku

"V roku 2004 začalo to, čo dospelo do súčasného štádia a už má medzinárodné rozmery. Kočner vydáva pokyn Trnkovi a ten bohapusto dáva pokyn krajskému prokurátorovi v Košiciach aby prepustil obžalovaného Majského na slobodu. To čo v roku 2004 zasiali Trnka s Kočnerom, to žneme dnes. A nie a nie sa dopátrať úspešného konca," poukázal prokurátor, pričom vidí spojitosť s doktorom Fábym, ktorého nález zdravotného stavu sa nezhodoval s českou stranou a ani s verziou Väzenskej stráže.  Šanta navrhol vytýčiť termín pojednávania na začiatok augusta.

Naposledy sa prípadom Jozefa Majského zaoberal Najvyšší súd SR v marci 2019, keď na neverejnom zasadnutí rozhodol, že trestné stíhanie obžalovaného podnikateľa prerušil z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd. Rozhodnutiu predchádzalo konzultovanie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. Súd však skonštatoval, že zdravotný stav obžalovaného bude posudzovať každých šesť mesiacov.

V kauze skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia. V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Už v roku 2018 Jozef Majský na pojednávaniach tvrdil, že nemôže prísť na pojednávanie. Pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy