Prieskum o koronakríze: Väčšina populácie si žiada posilnenie kompetencií Bruselu

Prieskum o koronakríze: Väčšina populácie si žiada posilnenie kompetencií Bruselu

EÚ/SLOVENSKO / Európska únia by mala mať viac kompetencií, aby sa dokázala vysporiadať s krízami, akou je súčasná pandémia. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si objednal Európsky parlament. V oblasti verejného zdravia si však právomoci ponechali samotné členské štáty. Výčitky voči Bruselu, že úvod krízy nezvládal, tak neboli celkom spravodlivé.

Z dotyčného prieskumu vyplynulo, že takmer šesť z desiatich Európanov bolo nespokojných so solidaritou, ktorú si navzájom preukazovali členské štáty únie počas pandémie. Aj naši politici, ktorí sa venujú zahraničnej politike, potvrdzujú, že keď sa koronakríza začínala, bola veľká nejednotnosť a rozdrobenosť národných prístupov.

"Dokonca došlo k istému ideologickému konfliktu, keď niektoré štáty presadzovali kolektívnu imunitu, my sme boli skôr v skupine ochrane verejného zdravia a následne riešenie ekonomických problémov," uviedol podpredseda Európskeho výboru NR SR Peter Kmec (Smer-SD). 

"Skutočne si tie členské štáty navzájom zamedzili export vecí ako rúška či respirátory. Je to pochopiteľné, všetci sme boli v panike, čo nás čaká, koľko toho potrebujeme. Bolo to zlé, takto solidarita nevyzerá, ale to sa už zmenilo," skonštatoval predseda európskeho výboru Tomáš Valášek. 

Po prvotnom šoku sa únia i členské štáty otriasli a začali hľadať možné formy pomoci. Zrejme najväčším výsledkom je to, že na zotavenie z koronakrízy minie Európska únie ohromných 750 miliárd eur. Významný balík z toho získa aj Slovensko. 

"Ekonomické opatrenia, ktoré budú kľúčové preto, aby sme neprepadli dlhodobo do recesie, aby sme nemali príliš veľa nezamestnaných, ale aby sme prekonali túto ťažkú situáciu," poznamenal europoslanec Ivan Štefanec (KDH). 

Prieskum tiež ukázal, že 70 percent opýtaných si želá posilnenie úlohy EÚ v boji s aktuálnou krízou. Európania tiež chcú, aby sa únia poučila. Má sa zamerať najmä na zaistenie dostatočných zásob zdravotníckych pomôcok vo všetkých členských štátoch, mala by vyčleniť peniaze na vývoj vakcíny či na zlepšenie spolupráce v oblasti výskumu.

"Potrebujeme sa strategicky pripraviť na obdobné pandémie do budúcnosti a posilniť pripravenosť EÚ a členských štátov, aby sme boli pripravení, keď sa to bude opakovať, lebo ono sa to bude opakovať," upozornil europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu). 

Videli ste už poslednú časť relácie Na hrane? Pozrieť si ju môžete aj tu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:10 Dr. Dolittle 3
05:20 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:25 Chytrák a dvaja spoločníci
05:25 Staroveké proroctvo
06:05 Keď je pečenie umenie III.
06:35 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 S láskou, Rosie
07:05 Vášeň mezi řádky
09:05 Perfektní prázdniny