Kauza zmenky: Krajský súd v Bratislave porušil rozhodnutím práva Markízy, rozhodol Ústavný súd SR

25.05.2020 17:02 Noviny.sk Slovensko

Kauza zmenky: Krajský súd v Bratislave porušil rozhodnutím práva Markízy, rozhodol Ústavný súd SR

BRATISLAVA / Ústavný súd SR rozhodol, že právo na spravodlivý proces spoločnosti Markíza Slovakia v kauze miliónových zmeniek bolo rozhodnutím Krajského súdu v Bratislave z decembra 2018 porušené. Kauza falšovania miliónových zmeniek tak opäť rezonuje aj potom, čo Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi bol vymeraný trest 19 rokov za mrežami.

O rozhodnutí súdu informovala spoločnosť Neuropea, ktorá mediálne zastupovala Markízu v súdnych sporoch o zmenky. Napadnuté uznesenie krajského súdu, ktoré ústavný súd zrušil, súviselo s rozhodnutím, ktorým KS zrušil rozhodnutie Okresného súdu Bratislava V o zastavení konania v jednom zo sporov pre nečinnosť spoločnosti Mariana Kočnera. Ten sa na súde pôvodne prostredníctvom svojej spoločnosti Správa a inkaso zmeniek domáhal vyplatenia zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur.

Markíza na ústavnom súde napadla rozhodnutie krajského súdu ako svojvoľné, pretože odporovalo Civilnému sporovému poriadku. "Ústavný súd potvrdil, že základné správa spoločnosti na súdnu ochranu a právo na spravodlivý proces boli porušené rozhodnutím Krajského súd v Bratislave z 21. decembra 2018. Ústavný súd toto rozhodnutie zrušil a prikázal krajskému súdu opätovne rozhodnúť," uvádza spoločnosť.

Námietky aj voči zloženiu senátu súdu 

Markíza v prípade takisto namietala zloženie senátu krajského súdu, keďže krátko pred vynesením napadnutého rozhodnutia sa do neho ako náhradná sudkyňa dostala Andrea Haitová, sestra v súčasnosti väzobne stíhanej bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Ústavný súd porušenie zákona pri zmene členov senátu nezistil. V rozhodnutí však uviedol, že pri podozreniach zo spáchania trestných činov zo strany sudcov je ľudsky náročné mať dôveru v ich spravodlivé rozhodovanie.

Markíza navyše po policajnej akcii zameranej na sudcov namietala na najvyššom súde zaujatosť Andrey Haitovej v kauze sporu o zmenky. Ten námietke vyhovel a v apríli tohto roku ju vylúčil z rozhodovania vo veci. 

Polícia vyšetrovanie ukončila

"Vyšetrovateľ NAKA podal návrh na podanie obžaloby Štefana Agha  v prípade falšovania zmeniek. Vyšetrovanie tak bolo zo strany polície ukončené," informovala polícia o niekoľko dní neskôr, 25. mája. 

Kauza zmenky

V kauze "miliónových zmeniek" sa konalo niekoľko pojednávaní, aj za múrmi Ústavu na výkon väzby výkon trestov odňatia slobody v Bratislave.Na pojednávaní sa čítali aj správy z Kočnerovej Threemy. V prípade vypovedalo niekoľko svedkov, medzi nimi napríklad dcéra Mariana Kočnera Karolína, jeho priateľ a exsiskár Peter Tóth, exmanželka Pavla Ruska, no aj kľúčoví znalci, ako bola znalkyňa Straková, ktorá skúmala takmer 300 Ruskových podpisov. 

Po mesiacoch nakoniec  Špecializovaný trestný súd v Pezinku 27. februára uznal Mariana Kočnera a bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska za vinných. Senát súdu obom vymeral trest vo výške 19 rokov väzenia. Okrem toho, má Kočner zaplatiť aj pokutu 10 000 eur. Hoci obaja tvrdili, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur nepochádzajú z roku 2000, a teda nešlo i ich sfalšovanie, súd uznal argumenty obžaloby. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:35 NAJHĽADANEJŠÍ
23:35 Vražedné čísla III.
00:35 NOVÝ ŽIVOT II:
22:15 Machete
00:25 Profesionáli
01:05 Panelák VIII.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
23:00 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:55 Spackané plastické operácie II.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:55 Okido I.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti II.
22:35 Kolonie
00:20 Poznáš muže svých snů
01:55 Strážce spravedlnosti I.