Ministerstvo práce predstavilo ďalšiu pomoc pre ľudí bez práce. Gröhling rieši otázku otvorenia škôl

Ministerstvo práce predstavilo ďalšiu pomoc pre ľudí bez práce. Gröhling rieši otázku otvorenia škôl Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Rokovanie vlády vo štvrtok nebolo dlhé a na stole nemali ministri ani veľa bodov. Predloženými zákonmi niesla téma koronavírusu a ďalšej reálnej, či možnej podpory pre ľudí. Novinkou bude podpora pre tých, ktorí zostali aktuálne bez zamestnania a "nezmestili" sa do balíka "Prvej pomoci". Minister hospodárstva chce dokonca zájsť ďalej a od premiéra žiada ešte rýchlejšie uvoľňovanie ekonomiky. Podľa Richarda Sulíka by sa mohli otvoriť aj všetky obchodné prevádzky a terasy reštaurácií. No a výlučené nie je ani otváranie škôl.

Ani zhoršujúce sa ekonomické vyhliadky, skupiny, ktoré žiadajú ďalšiu pomoc, nezmrazili evidentne úsmev na tvári ministrovi financií Eduardovi Hegerovi. Potom už ale prišli na rád vážne veci, a to je poskytovanie pomoci pre pracujúcich. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny  posilní balík peňazí určený na podporu udržania pracovných miest.  "Peniaze, ktoré boli určené na podporu zamestnávania dlhodobo alebo aj dobrovoľne nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou a nedostatkom pracovných skúseností, pôjdu na podporu udržania pracovných miest s garanciou ich udržania," informuje ministerstvo. Na podporu pracovných miest aj s garanciou ich udržania by sa malo využiť 25 miliónov eur.

SOS pomoc

No a pomoc dostanú aj ľudia, ktorí zostali bez práce, a to od 1.mája. O tazkvanú SOS pomoc môžu zažiadať tí, ktorí pred vypuknutím pandémie koronavírusu mali prácu, príjem z podnikania alebo vykonávali samostatne zárobkovú činnosť a aktuálne zostali bez príjmu. Podmienkou je, aby nepoberali starobný, predčasný starobný, invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, nemocenskú dávku, dávku v nezamestnanosti, dávku nemocenského zabezpečenia alebo obdobnú dávku zo zahraničia.

Rovnako nesmú byť príjemcom pomoci v hmotnej núdzi, poberať rodičovský príspevku alebo príspevok na opatrovanie. "Práve v tejto SOS dotácii sa nájdu aj takzvaný „dohodári“, ktorí jednoducho od 12. marca nemajú žiaden príjem, prípadne nemajú žiaden príjem za apríl. Ale nie je to len pre nich, je to aj pre iné skupiny občanov, ktorí nespĺňajú nároky na niektorú z pomocí zo strany štátu a sú bez príjmu," konkretizuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Dotáciu bude ministerstvo poskytovať vo výške 105 eur za mesiac marec a 210 eur za ďalšie mesiace až do skončenia krízovej situácie, ak medzitým žiadateľ nezačne opäť pracovať či podnikať. Podmienky pre získanie dotácie aj s návodom na vyplnenie žiadosti sú zverejnené na stránke www.pomahameludom.sk. Žiadosť o SOS dotáciu za marec a apríl je možné podať spolu za oba mesiace od zajtra, 1.mája 2020, do 15. mája 2020 poštou na adresu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Rovnako do 15. mája 2020 je potrebné požiadať aj o príspevky za marec v rámci projektu „Prvá pomoc“. Za apríl bude možné žiadať o príspevky od 16. mája.

Otváranie škôl je reálne 

Stále reálna je aj téma otvárania škôl. V rámci ústredného krízového štábu debatujú o viacerých možnostiach, čo sa týka vyučovania. "Ak by sa mali školy otvoriť, tak to nebude celoplošné, a bude to za určitých prísnych bezpečnostných podmienok, kde budeme pozerať na kapacitu škôl, spôsob vyučovania, počet žiakov, vek a profesionalitu, a bezpečnosť učiteľov," vyjadril sa minister školstva Branislav Gröhling.  

Prijímačky na 8-ročné gymnázia označil minister za dlhodobý problém v rámci koronakrízy, preto sme termín posúvali aj na 15. júna. "Uvidíme, ako sa celá situácia vyrieši. Máme pripravenú aj druhú varientu, informovať budeme počas mája." 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

15:50 Česko Slovensko má talent
17:30 Noviny
18:00 Prestreté
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:45 Prvé oddelenie
18:15 Prvé oddelenie
16:45 Ochrancovia
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
16:45 Okido II.
17:00 Rybičky Flip a Flap
17:05 Rapotáčik 3
16:25 Cirkus
18:15 Velký draft
20:15 Domino