V Osvienčime sa zišli stovky pamätníkov holokaustu. Pri spomienkach na nacistické peklo sa im tisli slzy do očí

V Osvienčime sa zišli stovky pamätníkov holokaustu. Pri spomienkach na nacistické peklo sa im tisli slzy do očí

POĽSKO / V Osvienčime sa dnes zišli stovky novinárov a viac ako 200 pamätníkov holokaustu, ktorí si prišli pripomenúť deň, keď boli z nacistického pekla oslobodení vojakmi Červenej armády.

Dodnes nepoznáme presné číslo, koľko ľudí tam počas druhej svetovej vojny zomrelo. Ani po rokoch mnohí z preživších pri spomienke na svoju rodinu či priateľov, nedokázali udržať slzy. "Dnes sem prišlo 200 bývalých väzňov, ale sú to ľudia, ktorí majú 80 alebo 90 rokov. O 10-15 rokov tu už s nami nebudú, a preto si ich musíme uctiť a neustále to ľuďom pripomínať," uviedol hovorca múzea Lukasz Lipinsky.

Do dnešného dňa pritom nie je známy presný počet obetí holokaustu, ktoré zahynuli priamo v Osvienčime, no odhaduje sa na niekoľko miliónov. Pamätníci holokaustu, ktorí si v pondelok prišli uctiť svojich kamarátov k stene smrti nedokázali udržať emócie na uzde.

"Pamätám si ako jednému Poliakovi zomrela krava – proste zdochla. A ten človek bol za to odsúdený na trest smrti. Človek za kravu. A oni ho naozaj aj zabili," povedala so smútkom v očiach jedna z pamätníčok holokaustu. Na pamiatku oslobodenia Osvienčimu prišli aj delegácie z rôznych krajín sveta - vrátane Slovenska. To bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová.


Pamiatka obetí holokaustu. Pred 75 rokmi vojaci Červenej armády oslobodili koncentračný tábor Auschwitz. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:35 PRESTRETÉ
09:40 PRESTRETÉ
10:40 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
09:00 Kosti V.
09:55 Kosti V.
07:45 POLICAJTI V AKCII
09:00 Prvé oddelenie II.
09:30 Prvé oddelenie II.
08:40 Máša a medveď III.
08:50 Rapotáčik 2
09:00 Ovečka Shaun I.
07:35 Můj kamarád delfín
09:15 Zůstaň nablízku
10:55 Tygr a sníh