V Osvienčime sa zišli stovky pamätníkov holokaustu. Pri spomienkach na nacistické peklo sa im tisli slzy do očí

V Osvienčime sa zišli stovky pamätníkov holokaustu. Pri spomienkach na nacistické peklo sa im tisli slzy do očí

POĽSKO / V Osvienčime sa dnes zišli stovky novinárov a viac ako 200 pamätníkov holokaustu, ktorí si prišli pripomenúť deň, keď boli z nacistického pekla oslobodení vojakmi Červenej armády.

Dodnes nepoznáme presné číslo, koľko ľudí tam počas druhej svetovej vojny zomrelo. Ani po rokoch mnohí z preživších pri spomienke na svoju rodinu či priateľov, nedokázali udržať slzy. "Dnes sem prišlo 200 bývalých väzňov, ale sú to ľudia, ktorí majú 80 alebo 90 rokov. O 10-15 rokov tu už s nami nebudú, a preto si ich musíme uctiť a neustále to ľuďom pripomínať," uviedol hovorca múzea Lukasz Lipinsky.

Do dnešného dňa pritom nie je známy presný počet obetí holokaustu, ktoré zahynuli priamo v Osvienčime, no odhaduje sa na niekoľko miliónov. Pamätníci holokaustu, ktorí si v pondelok prišli uctiť svojich kamarátov k stene smrti nedokázali udržať emócie na uzde.

"Pamätám si ako jednému Poliakovi zomrela krava – proste zdochla. A ten človek bol za to odsúdený na trest smrti. Človek za kravu. A oni ho naozaj aj zabili," povedala so smútkom v očiach jedna z pamätníčok holokaustu. Na pamiatku oslobodenia Osvienčimu prišli aj delegácie z rôznych krajín sveta - vrátane Slovenska. To bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová.


Pamiatka obetí holokaustu. Pred 75 rokmi vojaci Červenej armády oslobodili koncentračný tábor Auschwitz. Viac sa dozviete vo VIDEU:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:25 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 Profesionáli
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha II.
18:10 SUPER KARAOKE
18:50 Viking Vicky
19:00 Ruby z dúhy I.
16:45 Napříč časem
18:30 Zlatokopka
20:15 Pád Bílého domu