Exkurzia do histórie: O čom sa písalo 19. novembra 1989

Exkurzia do histórie: O čom sa písalo 19. novembra 1989

ČESKO / SLOVENSKO / Devätnásty november 1989 bol bohatý na revolučné udalosti, ktoré spustil zásah bezpečnostných síl na Národnej triede v Prahe. Martin Huba oznámil na Malej scéne Slovenského národného divadla, že herci vstupujú do štrajku. V Umeleckej Besede v Bratislave vzniklo za účasti stoviek prítomných ľudí hnutie Verejnosť proti násiliu. Bola však nedeľa. Denná tlač teda nevyšla. Pozrite sa preto na prehľad zahraničnej tlače o zásahu v Prahe, ktorý o pár dní neskôr zverejnili noviny u nás.

Orgán ústredného výboru komunistickej strany Československo Rudé Právo píše, že v zahraničných ohlasoch na situáciu v Československu zaberajú značný priestor správy a úvahy o údajnom úmrtí študenta Šmída po zásahu bezpečnostných síl v Prahe v piatok, 17. novembra. Povzdychne si pritom, že západonemecká tlač informuje málo o smrti študentky počas policajného zásahu na demonštrácii proti neonacistom v západonemeckom meste Göttingen.

O smrti študenta v Prahe naopak píšu podľa Rudého práva na popredných miestach. Denník Bild prináša na prvej strane článok s titulkom "Praha: Mŕtvy študent - 50 tisíc v uliciach. Zmlátili a skopali ho na smrť". New York Times prináša správu od spravodajcu vo Varšave, kde už hovorí iba o správe o vražde a zverejňuje fotografiu, kde k nej malo dôjsť. Britský rozhlas a televízia informujú iba o údajnej smrti študenta. Správu prinášajú ako nepotvrdenú. O udalostiach v Prahe a údajnej smrti študenta informujú aj francúzske masovo-komunikačné prostriedky.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:30 Veľké upratovanie: New York I.
19:35 KINOSÁLA
19:50 ŽREBOVANIE
18:55 EXTRÉMNE PRÍPADY
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York IX.
19:05 Ruby z dúhy I.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
18:20 S tváří anděla
20:15 Vlčí volání
22:15 Let