Presne rok a osem mesiacov po vražde Jána Kuciaka. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovú, Marčeka a Szabóa

Presne rok a osem mesiacov po vražde Jána Kuciaka. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovú, Marčeka a Szabóa

BRATISLAVA / Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana K. a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli zavraždení 21. februára 2018. Všetkým hrozí 25 rokov alebo doživotie.

Informáciu potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Policajný vyšetrovateľ ešte 8. marca vzniesol obvinenie voči Marianovi Kočnerovi z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Obvinený je momentálne vo väzbe v prípade miliónových zmeniek, ktorý sa už prejednáva pred súdom. V prípade vraždy novinára a jeho partnerky čelia obvineniu aj Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Alena Zsuzsová. 

 "Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho sú dve úkladné vraždy . Jeden sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018, druhý skutok sa týka poškodeného Petra Molnára z roku 2016," uviedla hovorkyňa s tým, že jeden skutok sa týka vraždy poškodeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhý skutok sa týka vraždy Petra Molnára. "Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených, ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov a oboznámiť rozsiahly spisový materiál," uviedla Tökölyová. Dodala, že v prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

"Na Špecializovaný trestný súd bola dňa 21.októbra 2019 podaná obžaloba v trestnej veci Ing.T.Sz. a spol.. 4 osoby sú obžalované z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy, z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu porušovania domovej slobody. Obžaloba, ktorá má 55 zväzkov a viac ako 25 tisíc strán, napadla do senátu 2T v Pezinku. Bola pridelená zákonnému sudcovi (predsedníčka senátu – JUDr.Ružena Sabová), ktorý po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe v zmysle Trestného poriadku," uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. 

"Nechcem špekulovať, kedy a či termín hlavného pojednávania ale som presvedčený, že bude v tejto veci konať bez akýchkoľvek prieťahov," myslí Lipšic. Pôvodne obvinený Zoltán Andruskó bol vyčlenený na samostatné konanie a v prípade vystupuje ako svedok. S prokurátorom v piatok uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú ešte musí odobriť súd.

K pokroku vo vyšetrovaní sa vyjadril aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý po vražde vyhlásil, že ak sa potvrdí motív vraždy Jána Kuciaka, rozpúta peklo, aby sa prípad objasnil. "Výsledky práce vyšetrovacieho tímu a dozorových prokurátorov, ako aj moja nápomocná súčinnosť hovoria za všetko."

Novinára a jeho snúbenicu našli v dome vo Veľkej Mači až po štyroch dňoch, keď policajtov zalarmovala Zlatica Kušnírová, ktorá verí, že dôkazy sú voči štvorici oddnes už obžalovaných silné. "Dúfame, že dôjde k spravodlivému procesu. Nebudeme spokojní, ale je to zadosťučinenie za ich životy," vraví matka Martiny Kušnírovej. 

"Dôkazná situácia aj vo vzťahu k objednávateľovi je silná a je podporovaná aj dôkazmi, ktoré neboli doposiaľ zverejnené a potvrdzujú priebeh skutkového deja, ako ho opisuje spolupracujúci obvinený," myslí si advokát Daniel Lipšic. 

To, že za vraždou Jána Kuciaka bola jeho práca, potvrdil hneď na druhý deň ráno po nájdení tiel bývalý policajný prezident Tibor Gašpar. Vtedajší premiér Robert Fico reagoval zvolanou tlačovou konferenciou, kde sa snažil miliónom eur na stole motivovať potencionálnych svedkov. Vražda spôsobila najväčšie demonštrácie od roku 1989 a reformu vlády, z ktorej odišli ako Fico, tak aj minister vnútra Robert Kaliňák, či samotný Gašpar. O stoličku prišli aj šéfovia Národnej kriminálnej agentúry. Kočnerovo komando zároveň obvinili z prípravy vrážd dvoch prokurátorov ako aj právnika Daniela Lipšica. U samotného Kočnera zas našli nahrávky a komunikáciu, pre ktorú sa povesť prokuratúry ako aj súdnictva otriasa v základoch.

Pozrite si archívnu reportáž o uzavretí dohody o vine a treste pre Andruskóa: 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Chutíš mi
09:30 Súdna sieň
07:20 Panelák VIII.
08:40 Simpsonovci XXVIII.
09:10 Simpsonovci XXVIII.
07:25 POLICAJTI V AKCII
08:45 Prvé oddelenie
09:15 Prvé oddelenie
07:30 Kúzlovanie
07:40 Rapotáčik
07:50 Sníček
07:15 Hříšný tanec
09:05 Ve jménu krále
11:20 Můj šálek kávy