Krízu v USA pocítia aj slovenské chemické firmy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: zchfp.sk
Slovenským chemickým firmám hrozia fatálne dopady
Získané finančné zdroje by mali rozprúdiť zastavené poskytovanie pôžičiek medzi bankami a umožniť opätovné poskytovanie úverov podnikom.
Dôsledky americkej krízy pre slovenské chemické firmy by sa tak mali zmierniť, aj keď ju určite pocítia aj slovenské firmy. Vyhlásil to prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR Ing. Roman Karlubík, MBA.
,,Chemickým firmám sa zužuje odbytový priestor na európskom trhu, kam sa začnú onedlho ešte viac tlačiť recesiou postihnuté americké firmy i producenti z ďalších krajín. V slovenských pomeroch sa k tejto hrozbe pridružili vplyvy novej európskej chemickej legislatívy (REACH) a pripravovaného zákona na likvidáciu ,,starých“ environmentálnych záťaží", konštatoval R.Karlubík.
Poukázal na to, že konsenzus je potrebný hlavne pri pripravovanej legislatívnej norme, ktorá bude mať zásadný vplyv na podmienky podnikania v odvetví chémie a farmácie.
Súčasná podoba návrhu zákona o environmentálnych záťažiach síce obsahuje zapracované pripomienky ZCHFP SR, ale hlavnú - týkajúcu sa financovania nie. Pokiaľ zákon prejde v tejto podobe, chemickým firmám hrozia fatálne dopady.
Pri súčasných dopadoch americkej krízy by to znamenalo pre väčšinu chemických firiem likvidáciu. Prioritou je preto nájsť z rôznych európskych, štátnych a firemných zdrojov dostatočné množstvo financií, rádovo v desiatkach miliárd korún, potrebných na likvidáciu starých environmentálnych záťaží, ktorých je na Slovensku 30 až 40 tisíc.