Sporný liek z Kuby prišiel na Slovensko

Sporný liek z Kuby prišiel na Slovensko

BRATISLAVA / Poslanec Miroslav Beblavý vyzval ministerku zdravotníctva, aby odtajnila všetky informácie o nežiadúcich účinkoch kubánskeho lieku na takzvanú diabetickú nohu. Tento liek bol podaný už 104 Slovákom. U jedného z nich vzniklo podozrenie na nežiadúci účinok - karcinóm prostaty. Vystavení riziku sú ale podľa poslanca Beblavého všetci.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vysvetľovala, aké sú nežiadúce účinky lieku z Kuby. "Je to hon na liek, ktorý zabíja, ale ja nechcem, aby sa to takto prezentovalo," hovorí. "Žiadam ministerku, aby zverejnila všetky nežiadúce účinky a zverejnila správu o všetkých pacientoch, ktorým liek podali," vyzýva Beblavý. 

"My kvartálne vyhodnocujeme pozitívne účinky aj nežiadúce účinky a naposledy som bol na medzinárodnej úrovni prezentovať výsledky. U veľa z nich sa rany zahojili, vredy stiahli, takže sme ukazovali zázraky," komentuje generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Peter Musil. Nežiadúce účinky u väčšiny Slovákov, ktorým liek podali, vraj boli len také, ako sa opisujú aj v letáku pribalenom v krabičke. "Len štípanie a bolesť po vpichu, začervenanie, nič viac," dodáva. Zároveň ale nespochybňujú vlastnosti lieku, ktoré sú pritom už na počutie odstrašujúce. 

"Viete, rastový faktor znamená, že obnoví bunky, že všetko rastie, ale rastú aj zlé bunky, takže, áno, nádor môže vzniknúť," hovorí generálna riaditeľka ŠUKL Zuzana Baťová. Liečba na Slovensku je pozastavená a ak vznik nádorového ochorenia po podaní heberprotu -p bol aj v iných krajinách, viac pacientov sa liečiť týmto liekom nebude."Čakáme na odozvu z Kuby, im sme poslali všetky informácie. Uvidíme, či zaznamenali u 130 000 ľudí, ktorým bol liek podaný, niečo podobné," uzatvára Musil. 

Úzkosti z liekov proti úzkosti. Potrebné medikamenty neboli k dispozícii. Pozrite si archívne video: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:10 Krimi
05:30 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
05:40 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
07:00 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
08:10 Zvláštne puto
05:05 Extrémna premena III.
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:35 Já a ty
07:20 O myšce a medvědovi
08:50 Který je ten pravý?