Väčšinu zvierat už v cirkusoch na Slovensku neuvidíte. Ministerstvo predložilo nový návrh

09.04.2019 08:52 Noviny.sk Slovensko

Väčšinu zvierat už v cirkusoch na Slovensku neuvidíte. Ministerstvo predložilo nový návrh

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Na Slovensku bude od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako platí aj zákaz cvičiť ich za týmto účelom. Ministerstvo ale uvádza v návrhu aj výnimky, kedy zvieratá budú môcť na verejnosti vystupovať.

 Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorý rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Zákaz sa netýka iba psa, mačky a fretky domácej, informoval o tom spravodajský portál teraz.sk. 

Podľa ministerstva sa to ale netýka vystúpenia s komentovaným kŕmením a náučných prednášok v zoologickej záhrade. Povolené je aj použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej je tiež povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

Vyhláška z dielne ministerstva určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu. Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá účinnosť nadobudla 1. januára 2019.

Pozrite si reportáž o závažnom prípade týrania zvierat. Rieši ho česká polícia:

Zdroj: noviny.sk/teraz.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí