V Michalovciach zasadal krízový štáb. Do konca júla rušia verejné podujatia

V Michalovciach zasadal krízový štáb. Do konca júla rušia verejné podujatia

Archívna reportáž
embed kód
MICHALOVCE / V Michalovciach už od piatku trvá mimoriadna situácia z dôvodu epidémie osýpok. V stredu od skorých ranných hodín zasadal na Okresnom úrade v Michalovciach krízový štáb za účasti hlavného hygienika Slovenska i hlavného lekára košického samosprávneho kraja.

"Približne po dva a pol hodinovom rokovaní prišiel krízový štáb so zásadnejšími rozhodnutiami. Na všetky opatrenia bude dohliadať aj polícia. Jej úlohou bude najmä monitorovať pohyb tých, ktorí majú zostať v karanténe. Prebiehať bude aj ďalšie doočkovanie v osadách, napríklad na ulici Mlynská, kde je ešte zhruba 300 ľudí, ktorých je potrebné zaočkovať," uviedol reportér TV JOJ Peter Sabo, ktorý monitoroval situáciu v Michalovciach. Do stredy bolo hlásených 170 prípadov osýpok.  

"V prípade, že nebudú postačovať kapacity na infekčnom oddelení michalovskej nemocnice, spolupracovať budú nemocnice v Košiciach a tiež v Prešove," dodal reportér. Zabezpečená a navýšená bude aj preprava pacientov do nemocnice a z nej. Zabezpečená bude tiež lekárska starostlivosť a zastupiteľnosť lekárov v Michalovciach v prípade dovolenky. Preočkovávať sa budú tiež zamestnanci štátnej a verejnej správy v Michalovciach. Do konca júla sa rušia v meste hromadné verejné podujatia. Krízový štáb situáciu naďalej monitoruje.

Osýpky sa na východe Slovenska začali šíriť v máji, keď si traja ľudia priviezli ochorenie z Británie. Ani jeden z nich nebol proti osýpkam očkovaný. Chorých začalo postupne pribúdať a situácia sa zhoršila minulý týždeň. Medzitým sa nakazilo tiež niekoľko zdravotníkov. Šírenie osýpok hygienici zdôvodnili aj tým, že obyvatelia komunity žijúci v zhoršených hygienických podmienkach nedodržiavajú protiepidemiologické opatrenia. 

Osýpky sú infekčná choroba, ktorá sa šíri kvapôčkami vzduchom, napríklad pri kašli. Ochorenie začína horúčkou, kašľom, nádchou, svetloplachosťou a začervenaním očných spojiviek.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:40 Extrémna premena II.
11:35 Profesionáli VIII.
12:30 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
10:20 MacGyver
12:50 Prvé oddelenie II.
13:40 Planéta bez ľudí II.
10:10 NOVÉ BÝVANIE
11:30 JAG III.
13:30 Kosti IV.
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
10:45 Žena z mých snů
12:30 Vášeň mezi řádky
14:30 S tváří anděla