Skoro jasno
-1°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Slovenské pralesy môžu prísť o značku UNESCO
Zdielať na

Slovenské pralesy môžu prísť o značku UNESCO

KARPATY / Slovensko sa bude musieť rozlúčiť so zápisom v zozname UNESCO, ak sa mu nepodarí splniť podmienky do 1. februára.

Jedna z významných slovenských lokalít, Karpatské bukové pralesy, môže prísť o svoju značku UNESCO. Upozornil na to minister životného prostredia László Sólymos. Ak sa chceme tejto situácii vyhnúť, je potrebné zabezpečiť ochranu územia s rozlohou 5700 hektárov. 

"Toto územie spravuje ministerstvo pôdohospodárstva, ministerstvo obrany a sú tam súkromní vlastníci, s ktorými sa pokúšame dohodnúť. Zodpovednosť je na nás všetkých. Keď chceme, aby sme mali chránené územie, ktoré sa môže pýšiť tým, že je pod UNESCO, tak jednoducho musíme splniť podmienky. Ak ich nebudeme vedieť splniť, prídeme o to," povedal minister pre portál hnonline.sk.

Výbor svetového dedičstva uložil Slovensku do 1. februára 2018 vykonať potrebné opatrenia a predložiť návrh úpravy hraníc. V prípade, že by rozloha bola menšia, ako 5700 hektárov, územie by nemuselo byť zapísané v zozname UNESCO. 

Minister životného prostredia chce vyhlásiť bezzásahové zóny na spomínanej rozlohe, čo schvaľujú aj lesoochranári. Avšak ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná v novembri hovorila o ochrane len 3600 hektárov.

Do zoznamu UNESCO sa v roku 2007 zapísalo desať pralesových lokalít, z ktorých sú štyri na území Slovenska.

Naše lesy často ohrozujú požiare. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy