Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Rodičia, zostávajú vám už iba dva mesiace do veľkej zmeny detských autosedačiek
Zdielať na

Rodičia, zostávajú vám už iba dva mesiace do veľkej zmeny detských autosedačiek

BRATISLAVA / Od prvého januára 2018 vstupuje do platnosti nový predpis pre detské autosedačky, ktoré majú byť bezpečnejšie. Čo ale s tými starými? Rodičia sa obávajú, že budú musieť investovať ďalšie peniaze na vymenenie autosedačiek. Nie je to ale celkom tak.

Novú sedačku od tej starej na prvý pohľad takmer neodlíšite. Nový predpis prináša 3 základné zmeny.

V protismere jazdy

Tá najdôležitejšia je, že deti budú musieť byť vozené v protismere jazdy až do veku pätnástich mesiacov. "Pretože vy, keď upnete dieťa v smere jazdy a príde ku kolízií, tak to dieťa je najviac poškodené, tým že hlavička letí dopredu a krčná chrbtica ho neudrží," povedal dopravný konzultant Maroš Palesch. Podľa niektorých odborníkov je najbezpečnejšie voziť dieťa v protismere jazdy až do štyroch rokov. Tak to robia napríklad aj vo Švédsku, kde prvú autosedačku pre deti v protismere jazdy vyvinuli už v roku 1963. 

Výška dieťaťa a izofix

Nové autosedačky sa budú predávať podľa výšky dieťaťa. Každé z nich má inú stavbu tela. Veľmi dôležité sú správne prichytené ramená dieťaťa pásmi. Treťou dôležitou zmenou, ktorá straší matky na internete je izofix. Nové homologizované sedačky už nebude možné pripevniť pásom. "Ak máte autosedačku a máte ju bezpečne ukotvenú a viete, že ste kúpili dobrú sedačku nemusíte utekať do obchodu kupovať novú," dodal Palesch.

Súvisiace články

Najčítanejšie