Jasno
20°
Bratislava
Vilma
29.5.2024
Andrej Danko otvoril dvojdňový samit európskych parlamentov
Zdielať na

Andrej Danko otvoril dvojdňový samit európskych parlamentov

BRATISLAVA – Predseda národnej rady Andrej Danko vo štvrtok slávnostne otvoril dvojdňový neformálny summit parlamentov 21 členských krajín Európskej únie a Európskeho parlamentu za prítomnosti predsedu europarlamentu Martina Schulza. Po otvorení sa predsedovia presunuli do Bratislavského hradu na slávnostnú večeru.

Andrej Danko v úvode poďakoval, že pozvanie prijal predseda europarlamentu. "Ďakujem, že ste dodržali svoje slovo a umožnili ste Slovensku zorganizovať neformálny summit, ktorý nie je štandardom v rámci predsedníctva krajín v Rade EÚ," povedal Danko s tým, že verí, že sa týmto vytvorí tradícia, vďaka ktorej sa predsedovia parlamentov nebudú stretávať len raz za rok a že takto budú mať priestor, aby si vzájomne vymieňali informácie z národných parlamentov. "Berte to ako našu snahu, že my, Slováci, myslíme našu účasť v Európskej únii vážne," dodal.

Martin Schulz za pozvanie poďakoval a ocenil snahu slovenského predsedu parlamentu zmeniť rokovací poriadok národnej rady, vďaka čomu budú môcť europoslanci vystúpiť aj v národnom parlamente. "Boli ste silným obhajcom tohto summitu a zásadnými argumentmi ste ma presvedčili, že stojí za to takéto stretnutie zorganizovať," povedal.

Intenzívna spolupráca

Zdôraznil, že europarlament tvorí 750 poslancov z 28 krajín, ktorí sú rozdelení do osem skupín a 300 politických strán. Preto je podľa neho dôležité intenzívne spolupracovať. "Je dôležité dostať európske posolstvo bližšie na národnú úroveň, a to prostredníctvom štátnych parlamentov," povedal Schulz.

Parlamentný summit je podľa predsedu europarlamentu dobre načasovaný po neformálnom summite prezidentov a premiérov krajín Európskej únie. Vytvára priestor na spoluprácu nielen medzi vládami, parlamentmi, ale aj medzi bežnými ľuďmi.

V závere Danko Schulzovi daroval historický kabát čestnej stráže.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy