Zásoby pitnej vody na Žitnom ostrove ohrozujú splašky z domácností

Zásoby pitnej vody na Žitnom ostrove ohrozujú splašky z domácností

ŽITNÝ OSTROV / Jedným z najväčších zdrojov prírodného bohatstva na Slovensku je pitná voda. Najviac sa jej nachádza na juhu krajiny, na Žitnom ostrove. Ľudia zvyčajne rozhorčene reagujú, keď sa dopočujú, že tamojšie podzemné vody ohrozuje priemyselné znečistenie, najväčšiu zásobáreň pitnej vody pritom často ohrozujú sami.

Zvyčajne ide o žumpy, ktoré si mnohí naschvál prederavia, aby odtekala tekutá časť splaškov. Niektorí pritom nechápu, prečo nemôžu jej obsah vypustiť na svojom vlastnom pozemku

"Lebo sa to dostane do spodných vôd a tie už nie sú len jeho. Komunikujú navzájom. Sú takpovediac pre všetkých," ozrejmuje hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alexander Buzinkay.

"Vodný zákon zakazuje ohrozovať vodné zdroje. Kto ho poruší, pre fyzické osoby je pokuta do sto eur, pre právnické viac," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Pocit viny

Starostovia dotknutých obcí priznávajú, že občas prižmúria oko, lebo sa cítia previnilo. "Nevedeli sme zabezpečiť kanalizáciu, ako môžem chcieť, aby tí ľudia konali podľa zákona," priznáva starosta obce Dolný Bar Oskar Bereczk.

"Ministerstvo životného prostredia eviduje 26 obcí v rôznych veľkostných kategóriách od 400 do 2 000 obyvateľov bez kanalizácie," dodáva Stano.

Eurofondy

V budúcnosti by to ale malo byť lepšie. Peniaze na dobudovanie kanalizácie či čističiek odpadových vôd získajú viaceré obce z eurofondov.

"Musí byť určité prechodné obdobie, kým to dokážeme zabezpečiť. Nebudeme bojovať s ľuďmi. Pomôžeme im, aby sa mohli pripojiť na kanalizáciu," uzatvára Stano.

Zásobárne pitnej vody si častokrát znečisťujú ľudia sami, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel