Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Profesionálov doplnia dobrovoľníci. Od januára bude vojenčina pre amatérov
Zdielať na

Profesionálov doplnia dobrovoľníci. Od januára bude vojenčina pre amatérov

BRATISLAVA / Slovenské ozbrojené sily budú mať posilu. A to v podobe dobrovoľnej armády, ktorá vznikne od nového roku. Vyplýva to z návrhu ministerstva obrany, ktorý prerokoval parlament.

Záujemcovia, ktorí budú spĺňať podmienky, absolvujú 12-týždňový výcvik.

Príspevok sa nezdaní

Bezplatne budú mať zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im výstroj a výzbroj.

Zároveň podľa návrhu zákona dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur. Keďže ide o príspevok a nie príjem, po dohode s ministerstvom financií nebude táto čiastka zdaňovaná.

Budú im tiež preplácať cestovné náklady na prípravu a z prípravy ako aj ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.

Najlepší k profesionálom

Minister obrany Martin Glváč vysvetlil, že dobrovoľná vojenská služba bude jedna z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Bude to však aj možnosť, aby tí najlepší išli k profesionálom.

Minister ubezpečil, že budú mechanizmy, aby sa na dobrovoľnú vojenskú prípravu nedostali ľudia so silne militantným správaním sa. Zároveň vysvetlil, že výcvik sa bude skladať z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava.

O dobrovoľnú vojenskú službu môžu požiadať bezúhonní, spoľahliví občania, voči ktorým nebude vedené trestné stíhanie.

Nedostatok vojakov

Musia mať najmenej stredné odborné vzdelanie, ovládať štátny jazyk a byť zdravotne a psychicky spôsobilí. Absolventi dobrovoľnej vojenskej prípravy by mali mať po jej skončení základné vedomosti a zručnosti potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a krízového manažmentu.

Rezort obrany vytvorením dobrovoľnej prípravy rieši výrazný úbytok vojakov v zálohách. Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do vojenskej hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl, uvádza sa v návrhu.

Podľa ministra bude záujem o takýto výcvik, ktorý po skončení povinnej základnej vojenskej služby chýbal. Výcvik bude môcť postupne absolvovať viac ako 150 občanov ročne, vysvetlil zámer rezortu minister.

Tému v Národnej rade sledoval reportér Samuel Migaľ:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy