Alarmujúce štatistiky. Slováci si užívajú zdravie najkratšie v celej EÚ

Alarmujúce štatistiky. Slováci si užívajú zdravie najkratšie v celej EÚ

BRATISLAVA / Zdravotný stav Slovákov je v porovnaní s okolitými krajinami na horšej úrovni. Podľa prieskumov žije Slovák v plnom zdraví o takmer osem rokov kratšie ako Rakúšan. K lekárovi pritom chodíme najčastejšie.

Cigarety, alkohol, nedostatok spánku, stres, zlá životospráva a slabá prevencia - to je realita života mnohých Slovákov. Až okolo štyridsiatky sa podľa prieskumov začíname starať o svoje zdravie. Zvyčajne je už ale neskoro.

Aj preto podľa posledných štatistík žijeme v zdraví najkratšie zo všetkých členských štátov Európskej únie.

"Je to 53,4 roka v prípade mužov a 53,1 v prípade žien," informoval hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Len pre porovnanie - o desať rokov dlhšie, ako u nás, si zdravie užívajú Česi či Bulhari a o takmer o 20 rokov ľudia vo Švédsku a na Malte.

Osudné cievy

K lekárovi Slovákov po päťdesiatke najčastejšie vyženie kardiovaskulárny systém. "Každý druhý Slovák je chorý, alebo bude chorý a zomrie na ochorenie ciev," potvrdzuje alarmujúce štatistiky člen zdravotného výboru národnej rady Viliam Novotný.

Kým náš zdravotný stav je katastrofálny, predsa len v čomsi rekordérmi sme, a to v počte návštev u praktického lekára za rok. "Ľudia sú zvyknutí, že treba chodiť k lekárovi. Chodia k lekárovi a lekári ich predvolávajú, aby nahnali body pre poisťovňu," vysvetľuje Novotný.

Neefektívne zdravotníctvo?

Podľa niektorých práve tento ukazovateľ potvrdzuje neefektívnosť nášho zdravotníctva. Tečie do neho podľa mnohých príliš veľa peňazí na to, aké zlé výsledky dosahujeme.

"Keby to bolo investované v inej krajine, dožitie by bolo dlhšie," myslí si bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Podľa mnohých to chce zmeny v celom systéme zdravotníctva ale aj v postoji ľudí k vlastnému zdraviu.

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.