Lavrov si vypočul kritiku Kisku: Pokoj na Ukrajine je na vás

Lavrov si vypočul kritiku Kisku: Pokoj na Ukrajine je na vás

BRATISLVA / Rusko má podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku zodpovednosť za stabilizáciu situácie na východe Ukrajiny, ktorú poznamenal ozbrojený konflikt medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vládnymi silami.

Kiska to prehlásil po sobotnej schôdzke s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom, ktorý prišiel na oficiálnu návštevu Slovenska pri príležitosti 70. výročia oslobodenia Bratislavy. Hlava slovenského štátu tiež odsúdila minuloročnú anexiu ukrajinského polostrova Krym.

Kontrola svojej hranice

"Vyjadrujem nádej, že zbrane v tomto konflikte už definitívne nahradí dialóg a dodržiavanie dohôd, že cudzí vojaci, ktorí boli a sú na Ukrajine bez jej súhlasu, odídu a že Ukrajina ako suverénny štát bude môcť kontrolovať svoju hranicu. Vedenie Ruskej federácie má nielen možnosti, ale aj podstatný diel zodpovednosti za to, či bude tento proces úspešný," povedal Kiska novinárom.

Slovenský prezident je z najvyšších politických predstaviteľov krajiny pod Tatrami najväčším kritikom Ruska za jeho podiel na kríze na Ukrajine. Kiska na rozdiel od premiéra Roberta Fica alebo ministra zahraničia Miroslava Lajčáka tiež obhajuje sankcie, ktoré na Moskvu uvalila EÚ v súvislosti s vývojom na Ukrajine.

Zdroj: TV JOJ

Porušenie záväzku

Kiska tiež odsúdil anexiu Krymu Ruskom. "Spôsob, akým bol v marci minulého roku zabraný Krym a pripojený k Ruskej federácii, považujem za vážnu destabilizáciu povojnového usporiadania a porušenie princípov medzinárodného práva," uviedol slovenský prezident.

Dodal, že išlo tiež o porušenie ruského záväzku z 1994, kedy sa Ukrajina zaviazala vzdať sa jadrových zbraní a Rusko, Spojené štáty a Británia podľa neho sľúbili rešpektovať nemennosť ukrajinských hraníc.

Zdroj: TV JOJ

Aktivisti pred palácom

Lavrov po schôdzke s Kiskom pred novinárov nepredstúpil. Pred jednaním šéfa ruskej diplomacie so slovenským prezidentom sa pri prezidentskom paláci v centre Bratislavy zhromaždila hŕstka aktivistov, medzi nimi aj opozičný poslanec Peter Osuský, ktorí držali v rukách ukrajinské vlajky.

Na mieste stretnutia je redaktor Dárius Haraksin:

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem