Zatiahnuté
14°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Prezident oceňoval, Kiska si vybral kritikov okupácie
Zdielať na

Prezident oceňoval, Kiska si vybral kritikov okupácie

BRATISLAVA / V auguste 1968, keď Československo obsadili tanky, v Moskve protestovalo osem mladých ľudí s transparentmi "Za vašu a našu slobodu". Po chvíli ich už odvážali sovietskí tajní. Prezident Andrej Kiska sa rozhodol udeliť štátne vyznamenanie jednému z priamych účastníkov Viktorovi Feinbergovi. Posmrtne ocenil aj Natáliu Gorbanevskú, za ktorú prevzal ocenenie jej syn.

Prezident Andrej Kiska udelil Medailu prezidenta Slovenskej republiky aj ďalším dvom z ôsmich účastníkov protestu, ktorý sa odohral pred štyridsiatimi šiestimi rokmi.

Vladimírovi Dremliugovi a Pavlovi Litvinovovi štátne vyznamenania odovzdajú prostredníctvom našej ambasády v Spojených štátoch.

Gorbanevskej udelil vyznamenanie ešte 9. júna dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič.

"Aj štyridsaťšesť rokov od augustových udalostí roku 1968 nesie tento počin výnimočné posolstvo úprimnej spolupatričnosti. Títo mladí ľudia odhodlane a odvážne vyjadrili svoj názor na jednu z najtragickejších udalostí našich novodobých dejín. Patrí im za to naša vďaka a úcta," vyhlásil prezident.

Neopomenuli Rusko

Syn Natálie Gorbanevskej Jaroslav aj Viktor Fainberg vo svojich príhovoroch okrem iného upriamili pozornosť na dnešné Rusko.

"Dnes vlasť mojej mamy opäť porušuje medzinárodné zmluvy a moc opäť väzní ľudí za ich politické presvedčenia. A dnes tí, ktorí sme živí, môžeme niečo urobiť pre našu a vašu slobodu," uviedol Gorbanevskij.

"Aj v súčasnosti vidíme, že je tu ruský trójsky kôň a tak ako predtým bol naplnený zelenými chlapcami, aj teraz sa deje to isté a títo zelení chlapci sú aj blízko vašej hranice," varoval Fainberg.

SITA

Ruským disidentom pred Prezidentský palác prišlo vyjadriť podporu a vďaku aj niekoľko ľudí, ktorí v rukách držali nápisy "ďakujeme za našu a vašu slobodu". Akciu zorganizoval Ondrej Dostál.

"Patrí sa poďakovať nielen oficiálne za krajinu, ale aj za občanov, ktorá je slobodná aj vďaka statočnému postoju ôsmich ruských občanov, ktorí sa v roku 1968 zastali aj našej slobody," povedal Dostál.

Tri roky na psychiatrii

Natalia Gorbanevská protestovala spolu so skupinou priateľov 25. augusta v roku 1968 v Moskve na Červenom námestí proti okupácii Československa. Fotografie protestujúcich obleteli celý svet.

Za jej postoje ju v decembri 1969 totalitný režim umiestnil do psychiatrickej liečebne, kde musela žiť tri roky v úplnej izolácii od sveta. Prepustili ju v roku 1972.

Pozrite si priložené video:

Jej statočnosť oceňovali na celom svete. Gorbanevská sa po prepustení z liečebne opäť zapojila do disidentského hnutia. V decembri 1975 však bola nútená zo Sovietskeho zväzu emigrovať. Žila v Paríži, pracovala v redakcii časopisu Kontinent a spolupracovala s Rádiom Sloboda. Zomrela vlani v Paríži.

Viktor Isaakovič Fainberg tiež na Červenom námestí v Moskve protestoval proti okupácii Československa. Neskôr ho zatkli, uväznili a vyhlásili za duševne chorého. Zo ZSSR sa mu podarilo emigrovať v roku 1974, od roku 1978 žije vo Francúzsku.

Podporuje prenasledovaných a väznených disidentov, verejne sa angažuje za ľudské práva a slobodu vo svete.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy