Jasno
13°
Bratislava
Želmíra
23.5.2022
Vladimir Putin na Slovensko nepríde, Rusi majú náhradu
Zdielať na

Vladimir Putin na Slovensko nepríde, Rusi majú náhradu

BRATISLAVA / Ruský prezident Vladimir Putin nenavštívi Slovensko pri príležitosti blížiacich sa osláv 70. výročia Slovenského národného povstania, na ktoré ho pozvala ešte bývalá hlava štátu Ivan Gašparovič. Rusko bude zastupovať minister obrany Sergej Šojgu.

Pozvanie pre Putina v období napätých vzťahov medzi Európskou úniou a Ruskom vyvolalo pozornosť aj pre to, že Gašparovič spravil tento krok pred skončením svojho funkčného obdobia a bez konzultácie so svojím nástupcom Andrejom Kiskom.

Pozvanie na oslavy SNP dostali hlavy štátov, ktoré sa podieľali na oslobodení Slovenska, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny pod silným vplyvom nacistického Nemecka.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák v stredu obhajoval účasť ruského zástupcu na oslavách výročia SNP. "Spochybňovať podiel Červenej armády na oslobodení Československa by mohol len veľký cynik," povedal minister.

Kotlebu nepozvali

Pozvanie ruského prezidenta však nebolo jediným kontroverzným krokom súvislosti s konaním osláv SNP. Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici na spomienkovú akciu pozvať banskobystrického župana Mariána Kotlebu. Ten v minulosti SNP označil za puč a z akt namierený proti slovenskej štátnosti. Pozrite si priloženú reportáž:

Vzťahy medzi EÚ a Ruskom sa zhoršili pre krízu na Ukrajine. Únia schválila sériu protiruských sankcií, na ktoré Moskva odpovedala odvetnými opatreniami.

Súvisiace články

Najčítanejšie