Nezmyselným poplatkom u lekára je koniec, rezort zdravotníctva zasiahol

Nezmyselným poplatkom u lekára je koniec, rezort zdravotníctva zasiahol

BRATISLAVA / Poplatok za klimatizáciu, za komfort, za vodu, za stoličku. Tieto veci by mali u lekárov skončiť. Ministerstvo zdravotníctva chystá v spolupráci s lekármi zákon, ktorým by jasne stanovili, za čo sa v ambulanciách môžu a nemôžu vyberať peniaze.

Voda a plastové poháre

Rezort zdravotníctva analyzoval platby v ambulanciách niekoľko mesiacov, počas ktorých narazil na mnohé absurdné poplatky ako podmienenie preventívnej prehliadky u stomatológa profesionálnym vyčistením zubov, poplatok za mobil na lekára či za vstup do ambulancie.

Niektorí pacienti si museli zaplatiť napríklad aj za komfort, ktorý spočíval v tom, že v ambulancii bola k dispozícií voda a plastové poháre. Zmeny preto uvítajú mnohí.

Po novom by tak pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené.

"Poplatky budú môcť lekári vyberať za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony pri chorobách, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia," uviedla generálna riaditeľka legislatívno-právnej sekcie ministerstva zdravotníctva Kristína Nedielková.

Všetky výkony, ktoré sú plne hradené zdravotnými poisťovňami, lekári už nespoplatnia, a to vrátane rôznych potvrdení, ktoré sú ich súčasťou.

Platiť nebudeme za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, či potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení, kam sa radí napríklad priepustka či ospravedlnenka.

"Poplatok za prednostné ošetrenie môže poskytovateľ vybrať od pacienta len vtedy, ak ho objedná do piatich pracovných dní, inak sa považuje objednanie pacienta za objednanie, ktoré je súčasťou zdravotného výkonu," uviedla Nedielková.

Ústretové kroky

Rezort do samotnej výšky poplatkov zasahovať nebude, neplánuje stanovovať ani maximálny strop. Ambulantnému poskytovateľovi bude štruktúru cenníka schvaľovať vyšší územný celok, ktorý bude mať zároveň aj právomoc sankcionovať ho.

Novinkou bude aj to, že na doklade o zaplatení budú musieť lekári uvádzať presný výkon, ktorý si pacient uhradil a ktorý je špecifikovaný v cenníku.

Zároveň bude platiť, že lekár nebude môcť podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti napríklad platbou za klimatizáciu, ktorú má v ambulancii. "Na služby, ktoré priamo nesúvisia s vyšetrením danej choroby, ktorá je jasne hradená z verejného zdravotného poistenia, môžu pacienti len dobrovoľne, na základe dohody uhradiť nejaký poplatok za nadštandard, ale nemôže sa tým podmieniť ich vyšetrenie a nemôžu byť k tomu nútení," informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

"Je to jeden z veľkých ústretových krokov, ktoré sa týkajú pacienta a zdravotného systému," myslí si prezident Asociácie na ochranu práv pacienta Peter Kučera.

Poriadok medzi lekármi

Téma poplatkov bola dlhodobo diskutovaná nielen na úrovni ministerstva zdravotníctva, zaoberala sa ňou aj Asociácia súkromných lekárov.

Podľa jej viceprezidenta Mariana Šótha sa takto zavedie poriadok medzi lekárov tak, aby nekládli absurdné požiadavky na svojich pacientov.

Rezort plánuje predstaviť legislatívu, ktorá definuje poplatky, v najbližších dňoch. Platnosť novely odhaduje na jeseň tohto roka. Návrh je výsledkom spolupráce ministerstva zdravotníctva, vyšších územných celkov, pacientov i lekárov.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

17:55 Nové bývanie dizajn
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:30 Denník ľadovej princeznej
19:45 Profesionáli VI.
20:30 Zakázané kráľovstvo
17:55 9-1-1: Texas
18:55 Štyri svadby a jeden pohreb
20:10 C.S.I.: Kriminálka New York VII.
18:05 Labková patrola I.
18:35 Tom Gates
18:50 Knihy od Stonožky
16:55 Kdybych měl křídla
18:30 Ledová sezóna
20:15 Až na dno