Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Prezident bude dôležitejší ako premiér, vyhlásil Fico
Zdielať na
Slovensko

Prezident bude dôležitejší ako premiér, vyhlásil Fico

BRATISLAVA / Úloha prezidenta bude významne narastať, vyhlásil premiér a zároveň uchádzač o post hlavy štátu Robert Fico. Reagoval tak na otázku, či nie je škoda, že ako prezident príde o mnoho právomocí. Ak by sa posilnila úloha prezidenta, išlo by o zmenu celého politického systému na Slovensku.

Posilnili by sa právomoci prezidenta?

"Prezident sa stane v krátkom čase podstatne dôležitejšou politickou figúrou, ako je premiér," odpovedal predseda vlády počas tlačovej besedy na novinársku otázku, či podľa neho nie je škoda, že ako prezident by už nemal exekutívne právomoci.

"Keď si to Robert Fico myslí, s najväčšou pravdepodobnosťou si to nemyslí v tom význame, ako to my chápeme, ale s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou je to tak. Ale musí byť splnený jeden predpoklad, musí byť prezidentom on," povedal politológ Ján Baránek.

Ak by sa stal hlavou štátu Andrej Kiska, Fico by sa už podľa Baránka v budúcnosti takto nevyjadroval. V prípade, že by bol prezident silnejší ako premiér, mohli by sme už podľa Baránka hovoriť o prezidentskom režime.

Zmena kompetencií prezidenta

"Museli by na to zohnať poslancov, pretože ak Fico povie, že prezident bude silnejší ako premiér, to je prezidentský režim. To je zmena celej filozofie politického systému, ktorý tu máme. Myslím, že toto nie je v záujme strán, ktoré sú v parlamente," dodal politológ. Podľa Baránka sa však nedá vylúčiť, že Smer by sa kompetencie prezidenta pokúsil posilniť.

Politológ Michal Horský je presvedčený, že je absurdné, aby dnes jeden z kandidátov myslel na zásadné ústavné zmeny v oblasti kompetencií najvyššieho ústavného činiteľa. "Fico pravdepodobne predpokladá, že politická autorita prezidenta v dynamicky sa meniacom svete plnom hospodárskych, politických a dnes už aj vojenských napätí sa zvýši," myslí si Horský.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

Súvisiace články

Najčítanejšie