Jasno
28°
Bratislava
Diana
1.7.2022
Prezident Gašparovič v nemilosti verejnosti. Trasie sa pod ním stolička?
Zdielať na

Prezident Gašparovič v nemilosti verejnosti. Trasie sa pod ním stolička?

Prezident je hanbou Slovenska, vyhlasuje šéf liberálov Richard Sulík a hanbou Slovenska je Sulík, odkazuje na to prezident. Za nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora sa Ivan Gašparovič dostal do nemilosti nielen opozície, ale aj verejnosti. Na sociálnych sieťach sa objavila petícia za jeho odvolanie. A obžalobu avizuje zase opozícia.

Prvá obžaloba? Od Čentéša

Na Ústavný súd SR (ÚS SR) by tak mali byť doručené hneď dve obžaloby. Prvú podal Jozef Čentéš. "Podal som ju preto, lebo dôvody, ktorými pán prezident odôvodnil svoje rozhodnutie, podľa môjho názoru nespĺňajú kritériá vymedzené v uznesení ÚS SR z 25. októbra 2012." Viac sa dočítate TU!

Druhá obžaloba? Chce ju SaS

Návrh Národnej rade SR chce iniciovať aj SaS, aby podala obžalobu na ÚS SR za úmyselné porušenie ústavy. "Sme presvedčení, že tento prezident je hanbou Slovenska," vyhlásil Sulík. Na podanie návrhu potrebuje podpisy 30 poslancov. Prezident sa však ohradil, že hanbou je samotný Sulík, keďže ako predseda parlamentu nerešpektoval predbežné opatrenie ÚS SR a vyhlásil voľbu kandidáta na generálneho prokurátora.

Prezident v nemilosti na sociálnych sieťach

Aj na sociálnych sieťach však vznikla skupina žiadajúca odvolanie prezidenta formou petície. Len po niekoľkých hodinách existencie mala viac než 20 tisíc členov. "Túto stránku som založil preto, lebo rozhodnutie prezidenta nevymenovať generálneho prokurátora vo mne vyvolalo obrovský hnev a zúfalstvo," píše zakladateľ.

Takto možno prezidenta odvolať

Aby bolo vôbec možné uvažovať o "páde hlavy štátu", musela by petícia prejsť do ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta. A na úspech sú treba hlasy nadpolovičnej väčšiny všetkých oprávnených voličov. Ak by sa ho teda zúčastnilo len 50 percent voličov, za odvolanie by museli zahlasovať všetci. Ak by ale odvolaný nebol, musel by rozpustiť parlament. Jeho predseda vyhlasuje nové parlamentné voľby a prezidentovi plynie nové volebné obdobie.

Národná rada by zase mohla prezidenta stíhať, podľa Ústavy SR jedine za úmyselné porušenie ústavy alebo vlastizradu, no potrebuje na to trojpätinovú väčšinu všetkých poslancov. Návrh podáva národná rada na ústavný súd, ktorého rozhodnutie je pre prezidenta záväzné.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie