Oblačno
26°
Bratislava
Krištof
28.7.2025
AI filmové paródie kradnú hlasy slovenských hercov. Tí volajú po legislatíve
Zdielať na

AI filmové paródie kradnú hlasy slovenských hercov. Tí volajú po legislatíve

AI filmové paródie kradnú hlasy slovenských hercov

BRATISLAVA / Technológie napredujú a s nimi prichádzajú aj otázky etiky a autorských práv. Najnovšie sa pozornosť upriamuje na klonovanie hlasov pomocou umelej inteligencie. Zatiaľ čo internet sa baví na paródiách, niektorí herci hovoria o zneužití a vážnom zásahu do ich práv.

Hlas Mateja Landla v nechutných dialógoch

"Tak samozrejme to vnímam veľmi negatívne," reaguje herec Matej Landl st. na zistenie, že jeho hlas bol použitý v dialógoch, ktoré sám označuje za "nechutné, odporné, perverzné a sexuálne." Podobná situácia sa dotkla aj Táni Pauhofovej, ktorej hlas bol taktiež zneužitý. Obaja herci dabovali postavy Snapea a Hermiony v Harry Potterovi a ich hlasy boli zneužité bez ich súhlasu.

Paródia verzus porušovanie práv

Na sociálnych sieťach vznikajú profily, ktoré pomocou AI klonujú hlasy známych hercov a dabujú krátke filmové klipy. Autor jednej z takýchto stránok, vystupujúci pod pseudonymom Dabo Vačky, tvrdí, že to robí len pre zábavu. "Komunikoval som už s viacerými známymi hercami. Reakcie boli rôzne, avšak väčšina moju tvorbu podporila. Niektorí zdieľali videá, iní dokonca sami navrhli spoluprácu," vysvetľuje. Dodáva, že si uvedomuje citlivosť témy a je otvorený komunikácii.

Hlas ako majetok: Herci volajú po legislatíve

Nie všetci herci však zdieľajú Dabo Vačkyho nadšenie. "To vôbec nepovažujem ani za vtipné, ani za vhodné," vyjadruje sa rázne Matej Landl. Maroš Kramár to nazýva priamo "svinstvom" a zdôrazňuje, že použitie jeho hlasu bez povolenia je neprijateľné. Obaja herci sa zhodujú, že ide o porušenie autorských práv a volajú po legislatívnom riešení. "To by malo byť zákonne chránené a potrestaný by mal byť nielen ten výrobca, ale aj šíriteľ. Jedine tak sa tomu dá asi zabrániť," myslí si Kramár.

Právne možnosti a etika v úzadí

V prípade zneužitia hlasu či tváre sa jednotlivci môžu oprieť o Zákon o ochrane spotrebiteľa a príslušné zákony z Občianskeho zákonníka, ktoré chránia podobizeň fyzickej osoby. Psychologička Eva Klimová však upozorňuje na širší problém: "Spoločnosť dlhodobo smeruje k tomu, že toleruje neetické správanie, toleruje porušenie noriem, predpisov. Spoločnosť sa úplne musí reštartovať a začať vyznávať nové hodnoty."

Vplyv na psychiku: Je to ešte zábava?

Autori parodických videí často prehliadajú, že okrem porušenia autorských práv môže ich tvorba negatívne ovplyvniť aj psychiku ľudí. Ak si diváci a okolie neuvedomia, že ide len o paródiu, môže to vyvolať pocity neistoty a strachu. "To okolie môže mať rôzne reakcie, toho sa môžeme začať báť a prestávame veriť, že sme v bezpečí," dodáva psychologička.

Nahradí umelá inteligencia ľudí? Pozrite si rozhovor: 

Najčítanejšie správy