AI vytvára falošné deepfake videá: Ako ich rozoznať a čo hrozí pri zneužití vašej identity?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DEEPFAKE / Falošné videá, tzv. deepfaky stále častejšie zneužívajú hlasy a tváre známych osobností na šírenie dezinformácií, manipuláciu a na reklamné účely. V reportáži vám ukážeme, ako funguje táto technológia, aké riziká prináša a či sa dá proti nej brániť. Dozviete sa tiež, aký psychologický dopad môže mať zneužitie identity. Povieme aj to aké právne kroky prijali v Dánsku, aby ochránili svojich obyvateľov.
Predstavte si, že vo videu na sociálnej sieti hovoríte niečo, čo ste nikdy nepovedali a časť spoločnosti tomu uverí. Deepfake menia pravidlá hry a zákon sa na to snaží teraz reagovať. "Strácate istotu vo svete, kto ste, ako bude použitá vaša identita, je to rovnaké ako v minulosti, keď vám niekto ukradol doklady a vy zrazu ste nevedeli, kto tie doklady použije a bude sa vydávať za vás," uviedla psychologička Eva Klímová.
"Umelá inteligencia má stále problémy vyslovovať čísla... Je to oveľa kvalitnejšie, stále je ten postoj statický, pozerá sa jedným smerom, nepracuje s tvárou, mimikou, ale už ten pohyb úst je synchronizovaný," opísal deepfake AI expert Branislav Šmidt.
Na deepfake videá zareagovalo v Európe ako prvé Dánsko
Dáni chystajú zmenu autorského zákona, podľa ktorej každý človek získa copyright, teda práva na svoju vlastnú tvár, hlas a podobizeň. Takto sa umožní vyžadovať odstránenie falošného obsahu vytvoreného bez súhlasu. Ak platformy nebudú reagovať, hrozia im značné pokuty. Do platnosti by mohol vstúpiť už na jeseň. V prípade zneužitia vašej osoby je možné kontaktovať aj príslušné orgány na Slovensku.
Deepfake - kam sa ozvať, keď niekto zneužil váš hlas či tvár
"Prvým krokom bola legislatíva o umelej inteligencii, tzv. AI Act, ktorý nariaďuje označovať všetko, čo je vytvorené pomocou umelej inteligencie," priblížila europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová. "Problém je však vymožiteľnosť a preto treba hľadať technické riešenie... Môže to byť, že každý obsah, umelo generovaný, musí byť automaticky označovaný kódmi," doplnila europoslankyňa Miriam Lexmann.
"Občania môžu požiadať o odstránenie deepfake obsahu buď priamo na platforme, kde sa takýto obsah nachádza alebo nahlásením obsahu cez formulár na stránke Rady pre mediálne služby," tak znelo stanovisko MV SR.
Deepfake - o aké zákony sa oprieť v prípade zneužitia
TV JOJ
"Potrebujeme, možno je to odkaz pre školstvo, zaradiť do predmetov bezpečnosť práve v tejto oblasti," uzavrela Klímová.