Jasno
16°
Bratislava
Alojz
21.6.2025
Vlastné bývanie je pre mladých luxus. Riešením sú nájomné byty
Zdielať na

Vlastné bývanie je pre mladých luxus. Riešením sú nájomné byty

SLOVENSKO / Rastúce ceny nehnuteľností a stále zložitejšia cesta k úverom na bývanie nútia mnohých Slovákov hľadať iné formy bývania. Riešením sú nájomné byty. Na trhu je ich však stále nedostatok. Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť ich ponuku, je spojiť štátne peniaze so súkromným kapitálom.

Nových nehnuteľností je na Slovensku aktuálne ako šafranu a o nájomných bytoch ani nehovoriac. O nedostatočnej ponuke nehnuteľností hovorí aj fakt, že viac ako polovica mladých do 34 rokov stále býva v tzv. mama hoteli.

Bývanie je nesplniteľným snom

Napriek tomu, že vyše 92 % Slovákov býva vo vlastnom, kúpiť si byt či dom sa stáva pre stále viac mladých nesplniteľný sen. "Od roku 2020 vidíme pomerne výrazný nárast cien nehnuteľností, ktoré sa zvýšili o 60 %, zatiaľ čo disponibilné príjmy domácností nám narástli len o 40 %," ozrejmil ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

"Súčasní rodičia majú myslieť na budúcnosť svojich detí v štýle, že im budú budovať rezervu, ktorú potom využijú ako doplnok k hypotéke," hovorí Pavel Škriniar z Katedry Ekonómie NHF EU.

Táto možnosť nie je pre každého

Áno, ak sa chcú zbaviť dospelých detí pod jednou strechou, aj toto je možnosť. Nie však pre každého. Okrem toho, dnešní mladí už nemajú takú výraznú chuť vlastniť nehnuteľnosť ako ich rodičia. "Ja si myslím, že sa toto otáča a že ten priestor na nájomné byty aj pre tých investorov tu je," uviedla predsedníčka predstavenstva Dostupný domov Zdenka Polednáková.

Jedným z riešení je spojiť štátne prostriedky so súkromnými a napríklad tie z Plánu obnovy premeniť na dlhodobú investíciu. Jednou z lastovičiek je projekt Dostupný domov, ktorý týmto spôsobom pomáha najmä sociálne slabším.

"Bývanie vnímame ako základ prosperity, aby ľudia mohli žiť kvalitné a dobré životy, ktoré sú potom aj ekonomicky funkčné," ozrejmil Rastislav Blažej zo Slovenskej sporiteľne.

"Z pohľadu štátu ide o veľmi rozumným spôsobom investované zdroje, ktoré slúžia spoločensky prínosným spôsobom a štát do toho dal iba 50 % - 25 miliónov eur," hovorí finančný riaditeľ Slovak Investment Holding Miloš Ješko.

Viac ako 700 ľudí našlo dlhodobú strechu nad hlavou

A to za priaznivejšiu cenu, akú ponúka trh. "Pri osobách, ktoré nepatria do cieľovej skupiny v priemere niekde okolo 2 % pod trhom a pri osobách, ktoré patria do cieľovej skupiny, sme na úrovni niekde okolo 7 % pod trhom," dodala Polednáková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy