Unikátny nápad na pomoc prírode: Z odpadu sa stala zbraň proti znečisteniu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PEZINOK / V Pezinku sa koncom 20. storočia ťažili rôzne rudy. V okolí štôlne však zostalo silné znečistenie. Vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave preto prišli s nápadom, ako pomôcť životnému prostrediu. Použili na to odpad – konkrétne železné piliny.
"Štôlňa Budúcnosť slúžila niekedy ako prieskumná štôlňa na antimón a zlatonosné arzénopyritové rudy. V roku 1993 skončila ťažbu." hovorí predseda neziskovej organizácie Jirko Vitáloš. Vyťažené rudy sa spracovávali v hale v blízkosti tejto štôlne. Je tam umiestnené aj odkalisko, kde sa daný odpad ukladal.
"Tento odpad spolu s banskými vodami, ktoré vytekajú zo štôlni sú hlavným zdrojom znečistenia v oblasti. Je to hlavne antimón a arzén, ktorý sa nachádza vo všetkých zložkách životného prostredia ako pôda, povrchová a podzemná voda ako aj v rastlinách," priblížila vedecká pracovníčka Veronika Špirová.
Na tomto znečistenom prostredí v blízkosti banskej štôlne výskumníci vytvorili tri skúšobné plochy. "Jedno políčko obsahuje pôdu s premiešaným kalom, druhé pole obsahuje pôdu premiešanú so železnými pilinami, tretie obsahuje pôdu bez ničoho - je to kontrolné políčko," vysvetlila odborná asistentka Hana Horváthová.
V obidvoch prípadoch do pôdy aplikovali materiál na báze železa
Ten sa bežne vyskytuje v prírode a má dobrú schopnosť viazať iné kovy a prvky. Ich úlohou je zistiť ako sa mení znečistená pôda. "Oba materiály sú odpadové materiály a takýmto spôsobom sa im snažíme dať druhú šancu, aby boli užitočné," hovorí Horváthová.
Hlavným cieľom je, aby zamedzili šíreniu antimónu a arzénu ďalej do životného prostredia. Vedci odoberajú pôdnu vodu zo špeciálneho zariadenia.
Predbežné výsledky naznačujú, že z experimentálnych plôch do ktorých boli aplikované železné piliny, alebo železitý kal sa uvoľňuje menej arzénu a antimónu v porovnaní s kontrolnou plochou.
"Ak sa potvrdí dlhodobá účinnosť v budúcnosti je možné použitie týchto materiálov aj v praxi," dodáva Špirová.