Polojasno
15°
Bratislava
Žofia
15.5.2025
Výročie útoku na premiéra R. Fica: Išlo o jeden z najvážnejších útokov na politika
Zdielať na

Výročie útoku na premiéra R. Fica: Išlo o jeden z najvážnejších útokov na politika

Archívna reportáž

Pozrite si aj archívnu reportáž o atentáte na Roberta Fica

HANDLOVÁ / Na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bol dňa 15.5.2024 spáchaný atentát. Páchateľ vystrelil päť výstrelov, predseda vlády bol v kritickom stave.

​Premiéra do nemocnice previezol vrtuľník

Premiér utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav bol kritický. Okolo 20:00 ho stále operovali. Do nemocnice v Banskej Bystrici ho priviezol vrtuľník.

Páchateľom bol 71-ročný muž z Levíc. Hneď po útoku ho zadržali, vystrelil päť výstrelov. Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka išlo o jasne politicky motivovaný čin. Vyšetrovanie naďalej prebiehalo. Generálny prokurátor Maroš Žilinka avizoval, že orgány činné v trestnom konaní budú na streľbu na premiéra nekompromisne reagovať.

Stav premiéra Roberta Fica zostal vážny. Rozsah zranení spôsobený štyrmi strelnými ranami bol rozsiahly. Lekárom sa podarilo stabilizovať jeho zdravotný stav, naďalej však nebol ešte mimo ohrozenia života. Informoval o tom vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

"Nemôžem zatiaľ, bohužiaľ, konštatovať, že vyhrávame alebo že prognóza je pozitívna, pretože rozsah zranení, ktoré boli spôsobené štyrmi strelnými ranami, je natoľko rozsiahly, že odpoveď organizmu bude ešte veľmi náročná," vyhlásil vicepremiér.

O premiéra sa naďalej staral tím Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Kaliňák vyslovil plnú dôveru v lekársky personál, zdravotné sestry, ošetrovateľov, lekárov, operatérov, ktorí nastavujú liečbu tak, aby sa zdravotný stav predsedu vlády mohol zlepšiť. Zároveň poďakoval za podporné správy pre Roberta Fica.

Premiér podstúpil aj operáciu

Premiér podstúpil päťhodinovú operáciu a bol hospitalizovaný na oddelení ARO v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Jeho stav bol stabilizovaný, ale nebol mimo ohrozenia života. 

Následne mimoriadne zasadala Bezpečnostná rada aj vláda, na ktorej sa vyhodnocovala vtedajšia bezpečnostná situácia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizoval, že všetky rizikové skupiny ľudí budú mať posilnenú ochranu. Polícia dohliadala napríklad na bezpečnosť všetkých poslancov parlamentu, monitoring bol zvýšený napríklad aj v okolí televízií a denníkov.

Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvali do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom bolo upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Vyzývali tiež všetky politické strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami. Viaceré koaličné aj opozičné strany už potvrdili, že tak aj urobia.

Útočníka obvinila polícia

Útočníka polícia obvinila z pokusu o úkladnú vraždu. Pracovalo sa iba s verziou, že išlo o politicky motivovaný akt. Podozrivý nebol členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, šlo o osamelého vlka. Kroky strelca mali akcelerovať po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil. Na ďalšie informácie bolo uvalené embargo Generálnou prokuratúrou SR.

Policajný prezident Ľubomír Solák upozornil, že po atentáte narástol podiel hybridných hrozieb vo virtuálnom priestore. Polícia preverovala desiatky podozrivých, ktorí na sociálnych sieťach útok schvaľovali. Registrovala aj vyhrážky členom vlády a iným politickým špičkám.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal v súvislosti s atentátom trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Inšpekcia konala aj v prípade únikov informácií z polície o prípade.

Robert Fico absolvoval ďalšiu operáciu

Premiér absolvoval aj ďalší chirurgický zákrok. Jeho stav bol stabilizovaný, ale naďalej vážny. Informovali o tom vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD) a riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková.

"Bolo odstránené nekrotické tkanivo, ktoré zostalo po strelnej rane. Pacient je toho času pri vedomí, je stabilizovaný, ale je naďalej umiestnený na ARO. Jeho stav je naozaj vážny," priblížila riaditeľka nemocnice. K chirurgickému zákroku pristúpili po kontrolnom CT vyšetrení. Doplnila, že ide o štandardný postup.

"Prvé štyri dni po strelnom zranení sú najnáročnejšie. Pravidelne sa robí nejaká kontrola," povedal Kaliňák s tým, že prvý zákrok urobili lekári dobre. Pri premiérovom zdravotnom stave videl progres a hoci bol stav vážny, pre ministra nádejný.

Každé ráno sa podľa Lapuníkovej stretávalo k Ficovmu zdravotnému stavu lekárske konzílium, ktoré rozhodovalo o dennom postupe. "Pristupujeme k tomu štandardným spôsobom," podotkla. Ak lekárske konzílium na základe výsledkov predchádzajúceho dňa a zdravotného stavu na základe ranného hlásenia rozhodlo, že bolo treba urobiť kontrolné vyšetrenia, tak sa spravilo, priblížila riaditeľka. O prípadnom prevoze premiéra z Banskej Bystrice do nemocnice v Bratislave taktiež podľa nej rozhodne lekárske konzílium.

Zároveň Kaliňák uviedol, že Slovensko dostalo ponuky na lekársku pomoc z viacerých štátov. Minister si ich vážil. "Všetci vrátane predsedu vlády máme absolútnu dôveru v kapacity, ktorými disponuje Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Tím je vysoko odborný," skonštatoval.

Vicepremiér doplnil, že chod krajiny nie je nijakým spôsobom zmrazený a všetky procesy fungujú ďalej.

Na útok reagovali viacerí predstavitelia

Útok na premiéra odsúdili vrcholní predstavitelia štátu, politici naprieč politickým spektrom, predstavitelia samospráv, cirkví, justície či neziskového sektora. Prezidentka SR Zuzana Čaputová označila útok na premiéra za útok na demokraciu. Za bezprecedentné ohrozenie demokracie ho považoval aj prezident SR Peter Pellegrini.

Útok odsúdili nielen predstavitelia susedných štátov, ale aj európski i svetoví lídri vrátane predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Matúš Šutaj Eštok zároveň vyzval na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom. "Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor," zdôraznil minister. Vyhlásil, že streda (deň útoku) je najsmutnejším dňom pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii.

Predsedovia samosprávnych krajov na Slovensku ostro odsúdili atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Útok odsúdilo aj Združenie samosprávnych krajov SK8.

Slovenská informačná služba (SIS) ostro odsúdila útok na predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD). Zároveň sa pridala k výzvam určeným verejnosti, aby nešírila konšpirácie a nenávistné prejavy v mediálnom prostredí a dopriala priestor a čas na prácu všetkým bezpečnostným zložkám štátu.

"Predseda slovenskej vlády Robert Fico bude chýbať v najdôležitejších mesiacoch. Nebude sa rozhodovať iba o poslancoch Európskeho parlamentu, tieto eurovoľby a voľby amerického prezidenta rozhodnú totiž o otázkach vojny a mieru," vyhlásil to v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dodal, že za Fica, ktorý bol medzi životom a smrťou, sa modlia.

Slovenskému premiérovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií.

​O atentáte informovali rôzne svetové média

Správa o atentáte na Róberta Fica sa objavila na titulných stranách niekoľkých významných svetových denníkov. Mnohé pritom poukazovali na Ficov kritický zdravotný stav, informuje TASR.

Útoku na premiéra sa na titulných stranách venovali britské denníky The Guardian, The Times, The Daily Telegraph či The Financial Times, ktoré písali, že Fico po atentáte bojoval o život.

V Spojených štátoch sa správa o atentáte na Fica objavila aj na titulných stranách prestížnych denníkov The New York Times a The Wall Street Journal, ktoré písali, že premiér pri útoku utrpel ťažké zranenia. Spomedzi zámorských médií sa útoku venovali napríklad i kanadské noviny National Post.

O udalostiam na Slovensku informovali i nemecké denníky Die Welt, Bild či ekonomický denník Handelsbatt. V Rakúsku sa útok objavil na titulnej strane denníka Die Presse.

Útok na premiéra si všimol i francúzsky denník Le Figaro, pričom sa o ňom písalo aj na titulkách novín v Španielsku, susednom Poľsku, Taliansku a v mnohých iných európskych krajinách.

Pozrite si situáciu po streľbe:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy