Prvý antirasistický summit v EÚ: Brusel skontroluje stav boja proti rasizmu v každej členskej krajine

Prvý antirasistický summit v EÚ: Brusel skontroluje stav boja proti rasizmu v každej členskej krajine

EURÓPSKA ÚNIA / Brusel chce skontrolovať stav boja proti rasizmu v každej členskej krajine. Vyplýva to zo záverov vôbec prvého antirasistického summitu. Vzniknúť má aj nový celoeurópsky protirasistický koordinátor. Jeho úlohou bude najskôr porovnať stav v 27 členských krajinách, aby sa následne rozdiely v prístupe medzi krajinami mohli čo najskôr vyrovnávať. V Únii budeme každoročne po novom vyhlasovať aj európske hlavné mesto rozmanitosti a začlenenia.

Šéfka európskej komisie pripomína, že v Európskej únii nie je použitie rasy a farby pleti ako nadávky slobodným prejavom. Je to trestný čin. “Toto je právo, ktoré musia členské krajiny transponovať do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. Po druhej svetovej vojne zakladatelia našej Únie sľúbili, že rasizmus „už nikdy viac“ neroztrhne náš kontinent,” hovorí šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen. 

Podľa Bruselu tak nesmieme zabúdať na to, že našim cieľom má byť “zjednotenie v rozmanitosti”. “Príliš mnoho európskych občanov zažíva rasistické prejavy, zažíva diskrimináciu len na základe toho že vyzerajú inak, alebo že majú iný pôvod než väčšina,” hovorí europoslanec Michal Šimečka (PS,RE). 

S diskrimináciou sa stretlo približne 40% ľudí severoafrického, subsaharského alebo rómskeho pôvodu. Jedným z nich je napríklad aj slovenský europoslanec Peter Pollák. “Vyhrážali sa fyzickou likvidáciou nie len mňa samotného ale celej mojej rodiny. V tejto veci som podal preto trestné oznámenie, polícia vyhodnotila tieto vyhrážky za nebezpečné,” hovorí europoslanec Peter Pollák (OĽaNO, EPP). 

Kvôli vyhrážkam smrťou, ktoré dostáva musela mať nedávno dokonca aj jeho rodina policajnú ochranu. “Dodnes mám obavy o zdravie a život mojich detí ale aj mojej manželky a to len kvôli tomu, že naša etnická príslušnosť je rómska,” hovorí Pollák. “Každý tretí človek s tmavšou pokožkou, tmavšou pleťou má nejakú skúsenosť s rasovou diskrimináciou a zhruba štyria z desiatich židov uvažujú nad emigráciou z Európskeho priestoru práve kvôli diskriminácii,” hovorí europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR). 

Úlohou nového celoeurópskeho antirasistického koordinátora bude upozorňovať aj na to, aby niečo, čo je napríklad v Nemecku už ako trestný čin, nebol na Slovensku len ako priestupok. “Všetci sme európski občania a potrebujeme aby naša schopnosť existovať bezpečne kdekoľvek sa nachádzame v Európskej únii boli rovnako chránené, či sme v Belgicku alebo na Slovensku,” hovorí europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU, EPP). 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Bournovo ultimátum
23:00 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:35 Můj šálek kávy
20:15 Smrt čeká všude
22:30 Sbohem, královno