Europarlament hlasuje o najvyššom balíku pomoci. Na Slovensko by malo prísť 7 miliárd

Europarlament hlasuje o najvyššom balíku pomoci. Na Slovensko by malo prísť 7 miliárd

BRUSEL / O najvyššom balíku pomoci aký kedy Európa navrhla, hlasuje v Bruseli europarlament. Ide o mechanizmus obnovy a odolnosti únie vo výške skoro 700 milárd eur. Z toho balíka má prísť približne sedem miliárd aj na Slovensko. Peniaze však prídu len vtedy, ak si to nepokazíme a toho sa viacerí obávajú.

Európa dostala a dostáva v podobe pandémie také rany, že mnohí melú z posledného. Štátom, podnikom aj ľuďom má pomôcť plán obnovy, aký ešte starý kontinent nezažil. Miliardy sú v grantoch a pôžičkách, nie je to ale také jednoduché a plán obnovy je pre členské štáty veľkou výzvou. Jednotlivé plány budú môcť byť financované za predpokladu, že sa zamerajú na kľúčové politiky ako ekologickú, digitálnu transformáciu, ako aj sociálnu, teritoriálnu a hospodársku súdržnosť a konkurencieschopnosť. Podľa spravodajcov Európskeho parlamentu ide o príbeh, ktorý raz Európa porozpráva svojim deťom a vnukom. 

Aký príbeh porozpráva Slovensko zatiaľ jasné nie je

Plány sa do Bruselu majú odovzdať do apríla. "Teraz už je naozaj zodpovednosť na vládach členských štátov a na Slovenskej vláde, aby tie peniaze použila skutočne na zásadné zmeny," hovorí europoslanec Michal Šimečka. Mnohí vládu kritizujú, že naše ambície sú nekonkrétne a pomalé. "Momentálne je len a len na slovenskej vláde, aby konečne odtajnila tento proces a zverejnila to," hovorí europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Mnohých zarazil aj Matovičov návrh

Igor Matovič by peniaze delili podľa toho, koľko získali strany hlasov vo voľbách. "Takto sa delí korisť a nie peniaze, ktoré Slovensko potrebuje na zásadné zmeny," hovorí Šimečka. "Navyše každá z vládnych strán prezentovala, ako keby svoj individuálny plán obnovy, čo je nonsens a neuveriteľné, v rámci členských štátov EÚ," hovorí europoslankyňa Monika Beňová. Kabinet Igora Matoviča naopak tvrdí, že všetko je v časovej norme. 

Pri otázke na ministerku eurofondov Veroniku Remišovú, či naozaj niečo nerobíme zle, sme sa dozvedeli: "Pokiaľ viem, tento proces manažuje Ministerstvo financií," hovorí Remišová. Zaujímavosťou pandemických časov je, že aj keď Európsky parlament hlasuje v utorok, výsledky budú známe až na druhý deň, teda v stredu. Niektorí europoslanci totiž hlasujú v Bruseli, ale mnohí ďalší zo svojich domovských krajín, či už z karantény alebo s covidom-19. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku