Osemnásťroční Európania majú opäť príležitosť zadarmo cestovať po Európe

Osemnásťroční Európania majú opäť príležitosť zadarmo cestovať po Európe

BRATISLAVA / Osemnásťroční Európania majú opäť príležitosť zadarmo cestovať po Európe. Ako informovala hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR Natália Podkonická, žiadosti o cestovné poukazy iniciatívy DiscoverEU môžu posielať do 16. mája.

Na tento projekt je vyčlenených 20-tisíc cestovných poukazov. Uchádzači musia byť narodení medzi 2. júlom 2000 a 1. júlom 2001 a pripravení podniknúť maximálne 30-dňovú cestu od 1. augusta 2019 do 31. januára 2020. O výsledkoch výberového konania budú uchádzači informovaní v júni 2019.

"Toto nové kolo nasleduje po veľmi úspešnom prvom roku iniciatívy, ktorá mladým ľuďom umožnila objavovať kultúrnu rozmanitosť a spoločné hodnoty v Európe,“ vysvetľuje Podkonická.

Vzdelávací rozmer

Zámerom Európskej komisie je v druhom ročníku podľa slov  Podkonickej rozšíriť vzdelávací rozmer projektu. Účastníkom poskytne informácie a tipy, kam cestovať a čo navštíviť v Európe. V prípade záujmu im zabezpečí aj cestovný denník, aby mohli svoje skúsenosti zaznamenať a zamyslieť sa nad nimi. Rovnako budú mať mladí ľudia príležitosť zapojiť sa do podujatí zameraných na budovanie komunít.

Ako sa prihlásiť? 

Záujemcovia sa môžu prihlásiť prostredníctvom Európskeho portálu pre mládež. Žiadosti posúdi hodnotiaca komisia, ktorá vyberie úspešných uchádzačov. Tí budú môcť cestovať individuálne alebo v najviac päťčlennej skupine. Pravidlom je cestovanie železničnou dopravou. Aby nič nebránilo voľnému pohybu po celom kontinente, cestovatelia budú môcť využívať aj alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty či vo výnimočných prípadoch aj leteckú dopravu. Šancu tak dostanú aj mladí ľudia žijúci v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ.

DiscoverEU je iniciatívou Európskej únie, ktorá ponúka príležitosť cestovať po Európe a stretnúť sa s podobne zmýšľajúcimi cestovateľmi, získať väčšiu nezávislosť a sebadôveru, ako aj objaviť nové rozmery svojej identity ako občana EÚ. Únia udelí vybraným osobám cestovný poukaz. V roku 2018 cestovný poukaz získalo takmer 30 000 mladých ľudí.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:50 Hriešny tanec
00:00 Paranormálne záhady V.
01:00 NIKTO NIE JE DOKONALÝ STRIHÁK
20:30 Mariňák 4
22:50 Cesta bojovníka
01:00 Simpsonovci V.
21:55 Dr. House VII.
22:55 Dr. House VII.
23:55 Myšlienky vraha III.
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam IX.
22:50 Okido I.
21:55 Vzkaz v láhvi
23:55 Zápočet z přežití
01:20 Vražedná náruč