Europoslanci schválili reformu autorských práv. Kritici ju označujú za cenzúru

Europoslanci schválili reformu autorských práv. Kritici ju označujú za cenzúru

ŠTRASBURG / Sloboda na internete sa mení. Tvrdia to mnohí europoslanci, keďže plénom len tesne prešla nová reforma autorských práv. Kým zástancovia o nej hovoria ako o prispôsobení sa dobe, kritici ju označujú za cenzúru internetu.

Europoslanci sa opäť vrátili k téme reformy autorského práva. Pokúsili sa zmeniť návrh, aby z nej vypadli dva sporné články. Tie hovoria o tom, že predmetom autorských práv je úplne všetko, okrem veľmi krátkych úryvkov.

​Druhý článok zase prenáša zodpovednosť za kradnutý obsah na prevádzkovateľa. Čiže ak niekto uverejní skopírovaný obsah v blogu na nejakom portály, zodpovedný bude daný portál, čo je podľa kritikov veľmi prísne a iba veľmi ťažko sa to bude dať ustriehnuť. Napriek výhradám, ale reforma prešla tesne aj v tomto znení.

Podľa zástancov reformy ale prenesenie zodpovednosti na internetové platformy zvýši šance majiteľov autorských práv, hudobníkov, umelcov, či scenáristov, ale aj vydavateľov a novinárov na získanie spravodlivej licenčnej dohody. Tým sa vytvorí priestor na to, aby autori dostali za svoje diela aj skutočne zaplatené. Členské krajiny tak majú teraz dva roky na to, aby túto reformu prevzali a zapracovali do svojej legislatívy.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:55 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:10 Noviny TV JOJ
05:25 Kixšou
05:35 Nové bývanie
06:35 Kutyil s.r.o. II.
05:05 Top Star
05:15 Súdna sieň
06:05 Extrémne prípady
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Já, knedlíček
07:55 Dovolená s cizincem
09:30 Příběh mořské panny