Oblačno
22°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Lídri členských štátov NATO sa na summite vo Washingtone zhodli
Zdielať na

Lídri členských štátov NATO sa na summite vo Washingtone zhodli

Google News Button Sledovať správy

WASHINGTON / Členské štáty NATO potvrdili na summite svoj záväzok poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 40 miliárd dolárov. Slovensko by do tohto balíčka malo dať približne 105 miliónov. Hovorilo sa aj o posilnení kolektívnej obrany, či boji proti hybridným hrozbám. Hybridné operácie proti spojencom totiž môžu za istých okolností aktivovať článok 5 Washingtonskej zmluvy. Diskusia sa viedla aj o nezvratnosti vstupu Ukrajiny do NATO.

Členské krajiny NATO začali so sľúbenými dodávkami stíhačiek F-16 na Ukrajinu. Počas summitu vo Washingtone tiež predstavia rozsiahly balík pomoci pre túto krajinu. Uviedol to v stredu americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Viacúčelové stíhacie lietadlá F-16 sú podľa Blinkena na ceste z Dánska a Holandska. "Tie F-16 budú na ukrajinskom nebi lietať ešte v lete," povedal. Členské krajiny podľa jeho slov majú rozsiahly balík, ktorý ich lídri predstavia počas nasledujúcich dní. "Balík vytvorí veľmi jasný, silný, robustný a dobre osvetlený most k členstvu Ukrajiny v NATO," povedal.

Blinken reagoval aj na otázku o predstave možného ukrajinského víťazstva vo vojne proti Rusku. Za prípadný úspech označil "silnú a nezávislú Ukrajinu", ktorá je schopná stáť na vlastných nohách a je vo vysokej miere začlenená do organizácií ako Európska únia a NATO. Presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinu Aliancie, vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Medzi lídrami panuje zhoda

Lídri členských štátov NATO sa zhodli na znení záverečného vyhlásenia z prebiehajúceho summitu vo Washingtone. Spomína sa v ňom prísľub, že spojenci budú naďalej podporovať Ukrajinu v jej "nezvratnej ceste k plnej integrácii do euroatlantických štruktúr vrátane členstva v NATO".

Lídri krajín NATO už minulý rok na summite vo Vilniuse prisľúbili Ukrajine, že jej budúcnosť je v Aliancii. Napokon však ani vo Washingtone Kyjev nedostal pozvánku ani časový harmonogram pristúpenia, o ktorý sa vojnou zmietaná krajina usiluje.  V deklarácii sa podľa zdroja znovu spomína pasáž z vyhlásenia z vlaňajšieho summitu, a síce že NATO "bude môcť pozvať Ukrajinu do svojich štruktúr, keď sa na tom spojenci dohodnú a budú splnené podmienky".

Lídri členských krajín vo vyhlásení zo summitu uviedli, že Čína sa stala rozhodujúcim podporovateľom vojnového úsilia Ruska na Ukrajine a Peking naďalej predstavuje systémové výzvy pre Európu a bezpečnosť. Čína toto vyhlásenie kritizuje, podľa nej je plné bojovnej rétoriky a obsahuje provokácie, lži a ohováranie.

"Ako všetci vieme, Čína nie je pôvodcom krízy na Ukrajine," uviedol hovorca čínskej diplomatickej misie pri Európskej únii vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok 11. 7. a dodal, že postoj Číny k Ukrajine je otvorený a jej cieľom je podporovať mierové rozhovory a usilovať sa o politické riešenie.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že Čína neposkytuje zbrane žiadnej zo strán konfliktu a vykonáva prísnu kontrolu vývozu tovaru dvojakého použitia vrátane civilných dronov. Bežné obchodné toky medzi Čínou a Ruskom podľa vyhlásenia nie sú zamerané na žiadnu tretiu stranu, ani by nemali byť predmetom narušenia alebo nátlaku.

"NATO by malo prestať zveličovať takzvanú hrozbu Číny a provokovať konfrontáciu a súperenie a malo by viac prispievať k svetovému mieru a stabilite," uviedol hovorca diplomatickej misie pri Európskej únii vo vyhlásení na jej webovej stránke a požiadal Alianciu, aby napravila svoje podľa jeho slov nesprávne predstavy o Číne a upustila od mentality studenej vojny.

Pre Slovensko je kľúčové posilnenie východného krídla NATO, hovorí Pellegrini

Prezident Peter Pellegrini privítal rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena posilniť obranu vzdušného priestoru Ukrajiny. "Pre Slovensko je kľúčové, ako člena východného krídla NATO, aby bola posilnená protivzdušná obrana východného krídla ako takého," povedal. Bidenovo rozhodnutie podľa svojich slov privítal aj vo vzťahu k nedávnym útokom Ruska na území Ukrajiny i tragédií v oblasti civilných obetí.

Pellegrini však na summite NATO a aj s ním spojenom Public fóre plánuje hovoriť aj o tom, "aké sú kapacity obranného priemyslu Spojených štátov a Európy ako takej, aby sme plány o celkovej ochrane východného krídla protivzdušnou obranou boli schopní realizovať". "Ďalších niekoľko kusov protivzdušnej obrany na Ukrajinu znamená, že ich nebude dosť pre členské krajiny NATO a Slovensko pravdepodobne naďalej zostane bez efektívnej ochrany vzdušného priestoru," povedal.

Potvrdil, že Slovensko sa zúčastní na celkovom balíku NATO pre Ukrajinu v hodnote 40 miliárd dolárov a započíta si tieto výdavky do svojich dvoch percent výdavkov na obranu. Slovensko tiež podľa Pellegriniho "podporuje maximálne integračné úsilie Ukrajiny do Európskej únie a poskytne všetko svoje know-how pri reformách". "Trváme však na texte, ktorý hovorí o budúcom členstve v NATO Ukrajiny, že momentálne je možné túto otázku otvoriť, až keď bude na Ukrajine mier a nebude prebiehať vojnový konflikt," povedal.

Dodal, že to tak bude v prípade, ak budú splnené príslušné podmienky a ak sa na tom zhodnú všetky členské krajiny Severoatlantickej aliancie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy