Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Trump by nechránil členov NATO, ktorí neplatia. Stoltenberg s reakciou nečakal
Zdielať na

Trump by nechránil členov NATO, ktorí neplatia. Stoltenberg s reakciou nečakal

WASHINGTON / Členovia NATO, ktorí si neplnia svoje finančné povinnosti, sa nebudú môcť spoliehať na ochranu Aliance pred Ruskom, ak sa americkým prezidentom stane Donald Trump. Vyplýva to zo sobotňajších vyhlásení amerického exprezidenta, ktorý v tohtoročných voľbách opäť kandiduje na posť šéfa Bieleho domu, všimla si v nedeľu agentúra DPA.

Trump vystúpil v sobotu 10. februára v rámci predvolebnej kampane na podujatí v americkom štáte Južná Karolína, kde sa 24. februára uskutočnia republikánske primárky.

Na podujatí hovoril Trump o tom, že keď bol prezidentom, členom Severoatlantickej aliancie povedal, že musia platiť. "Povedal som, 'Všetci musia platiť'. Oni povedali, 'no ak nezaplatíme, budete nás stále chrániť?' Povedal som 'Určite nie'. Nemohli tej odpovedi uveriť," vyhlásil Trump. Americký exprezident dokonca povedal, že by Rusko "povzbudzoval", aby si robilo, čo len sa mu zachce.

​Podľa agentúry AP Trump tento príbeh o nemenovanom spojencovi zo Severoatlantickej aliancie hovoril už skôr. Tentoraz však zašiel ešte ďalej, keď povedal, že by podporoval Rusko v jeho konaní. Trump tak podľa AP zintenzívnil svoje útoky na zahraničnú pomoc a vojenské aliancie, ktorých hodnotu otvorene spochybňuje.

Biely dom Trumpove slová okamžite odsúdil. "Podporovať inváziu našich najbližších spojencov vražedným režimom je strašné a nepríčetné a ohrozuje to americkú národnú bezpečnosť, globálnu stabilitu a našu domácu ekonomiku," uviedol hovorca Bieleho domu Andrew Bates vo vyhlásení.

Donald Trump si za situáciu berie zásluhy

Americký exprezident podľa AP často vykresľuje spojencov z NATO ako pijavice americkej armády. Mnohé krajiny však v posledných rokoch zvýšili svoje výdavky na obranu, pričom členovia Aliancie začali do obrany investovať viac predovšetkým po invázii Ruska na Ukrajinu v roku 2022.

​Trump si chceli pritom za to pripísať v nedeľu zásluhy, keď povedal, že v dôsledku jeho vyhrážok začali do NATO prúdiť miliardy dolárov. Členovia NATO však neplatia priamo Aliancii, upozorňuje AP. Podľa článku 5 zakladajúcej zmluvy NATO je útok na jedného člena Aliancie útokom na všetkých a všetci členovia NATO príjmu kroky potrebné na ochranu napadnutého spojenca. Tento článok bol zatiaľ aktivovaný iba raz - po teroristických útokoch na Spojené štáty v septembri 2001.

Stoltenberg varoval pred podkopávaním bezpečnosti NATO

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v nedeľu varoval pred vyhláseniami, ktoré podkopávajú bezpečnosť NATO. Nepriamo tak reagoval na najnovšie vyjadrenia exprezidenta USA Donalda Trumpa o ochrane spojencov v prípade napadnutia.

"Akýkoľvek návrh, že sa spojenci nebudú navzájom brániť, podkopáva bezpečnosť nás všetkých vrátane USA," povedal Stoltenberg. Predseda Európskej rady Charles Michel označil slová Trumpa voči spojencom NATO za "bezohľadné". "Transatlantická aliancia už 75 rokov podporuje bezpečnosť a prosperitu Američanov, Kanaďanov a Európanov," napísal na sociálnej sieti X.

"Bezohľadné vyhlásenia o bezpečnosti NATO a solidarite podľa článku 5 (Severoatlantickej zmluvy) slúžia len záujmom (ruského prezidenta Vladimira) Putina a neprinášajú svetu viac bezpečnosti alebo mieru," dodal.

Podobné vyjadrenia podľa neho "opätovne zdôrazňujú, že EÚ musí urýchlene ďalej rozvíjať svoju strategickú autonómiu a investovať do svojej obrany".

Reakcia zaznela aj z Poľska

Exprezidenta USA za jeho najnovšie vyjadrenia o NATO kritizoval aj poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, napísala agentúra Reuters. "Myšlienka, ktorou sa riadi NATO - 'Všetci za jedného. Jeden za všetkých' - je pevným záväzkom... Pdkopávanie spoľahlivosti spojeneckých krajín oslabuje celú Severoatlantickú alianciu," napísal šéf poľského rezortu obrany v príspevku na sociálnej sieti X. Dodal, že predvolebná kampaň nie je ospravedlnením pre "zahrávanie sa s bezpečnosťou Aliancie".

Článok 5 Severoatlantickej zmluvy hovorí, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám bude považovaný za útok proti všetkým.

Najčítanejšie správy