Návrh na posilnenie personálnych kapacít pri testovaní na koronavírus prerokuje parlament zrýchlene

12.11.2020 10:59 Noviny.sk Politika
Návrh na posilnenie personálnych kapacít pri testovaní na koronavírus prerokuje parlament zrýchlene
BRATISLAVA / Národná rada SR totiž schválila návrh vlády, aby sa poslanci návrhom novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. Pomáhať pri testovaní budú môcť študenti dennej formy štúdia pôrodnej asistencie, ktorí absolvovali najmenej dva semestre.

Odoberať vzorky a vyhodnocovať testy budú taktiež môcť študenti odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve v dennej forme štúdia, ktorí absolvovali rovnako najmenej dva semestre, či študenti doktorského programu v odbore zubné lekárstvo, ktorí absolvovali minimálne osem semestrov.

Novelou sa rozširuje definícia zdravotníckeho pracovníka aj o žiakov druhého alebo tretieho ročníka na strednej zdravotníckej škole v odbore diplomovaná všeobecná sestra. Dohliadajúcim zdravotníkom môže byť pritom iba lekár, zubný lekár, zdravotnícky záchranár, sestra alebo praktická sestra.

Novela reaguje aj na potrebu systematicky vytvárať podmienky a priestor pre geograficky aj cenovo prístupné testovanie osôb na zistenie ochorenia COVID-19. Cieľom organizačného mechanizmu je rýchla diagnostika a identifikácia osôb potenciálne šíriacich nákazlivé ochorenie. Zároveň sa tým predchádza aj škodám, ktoré by hrozili pri markantnom zhoršení epidemiologickej situácie.

Organizácia miest slúžiacich verejnosti na toto testovanie bude po novom v kompetencii ministerstva zdravotníctva a ministerstva vnútra. "Tým sa zabezpečí organizácia týchto miest na území Slovenskej republiky a aj testovanie osôb prekračujúcich hranice Slovenskej republiky. Samotná realizácia bude prebiehať prostredníctvom uzatvárania zmlúv s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a predpokladá sa aj spolupráca so Slovenským Červeným krížom," uviedlo v materiáli ministerstvo zdravotníctva.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:50 Vtierka Castle
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
12:20 Krtko
12:30 Tom a Lili
12:40 Okido I.
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč
15:55 Tom Sawyer