Koronakríza zatienila vyjednávania s Veľkou Britániou, možnosť tvrdého brexitu je čoraz bližšie

Koronakríza zatienila vyjednávania s Veľkou Britániou, možnosť tvrdého brexitu je čoraz bližšie

EÚ/SLOVENSKO/VEĽKÁ BRITÁNIA / Koronakríza zatlačila do úzadia inú, dovtedy veľmi dôležitú tému - brexit. Rokovania medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou sa síce neprerušili, ale treba povedať, že prakticky ani nikam neposunuli. A možnosť tvrdého brexitu sa stále zväčšuje.

Spojené kráľovstvo síce koncom januára formálne opustilo Európsku úniu, do konca tohto roka sme však v prechodnom období. To má slúžiť na to, aby sa obe strany pokúsili nájsť výhodné vzťahy do budúcnosti.

Štvrté kolo rokovaní o budúcej obchodnej dohode sa však skončilo bez výsledkov a hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier bol sklamaný. "Nemyslím si, že takto môžeme ďalej pokračovať. Najmä preto, že Briti odmietajú - ako viete - predĺžiť prechodné obdobie, čo by znamenalo poskytnúť viac času na rokovania," poznamenal. 

"Je mimoriadne dôležité, aby sme sa najbližšie mesiace pripravili na všetky druhy scenárov," skonštatoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. 

"Neexistuje skutočný náznak toho, že by naši britskí priatelia vstupovali do rokovaní s cieľom uspieť. Dúfam, že sa mýlim, ale nemyslím si to," uviedol eurokomisár pre obchod Phil Hogan. 

Prípadný tvrdý brexit by, samozrejme, mal tvrdé dopady aj na desaťtisíce Slovákov a tiež aj na mnoho našich firiem."Napríklad naše automobily by boli zaťažené 10-percentným clom, a keďže každý piaty automobil dnes vyvážame práve do Spojeného kráľovstva, tak si vieme predstaviť, ako by zaťažilo náš automobilový priemysel," upozornil Klus. 

Bilióny eur putujú na záchranu EÚ. Štáty sa ale na finančnom balíku nevedia dohodnúť. Bližšie už Richard Juriš: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:10 Dr. Dolittle 3
05:20 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:25 Chytrák a dvaja spoločníci
05:25 Staroveké proroctvo
06:05 Keď je pečenie umenie III.
06:35 Keď je pečenie umenie III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 S láskou, Rosie
07:05 Vášeň mezi řádky
09:05 Perfektní prázdniny