Bugár si sypal popol na hlavu pre zákon o štátnych symboloch. Spolieha sa na krok prezidenta

Bugár si sypal popol na hlavu pre zákon o štátnych symboloch. Spolieha sa na krok prezidenta

BRATISLAVA / Na nový zákon o štátnych symboloch sa zniesla veľká kritika pre spornú časť, podľa ktorej na rôznych podujatiach nebude možné spievať štátnu hymnu cudzieho štátu bez toho, aby sa tam nachádzala oficiálna delegácia.

Ide o zákon o štátnych symboloch z dielne SNS. V reakcii na hokejové dresy, na ktorých boli namiesto troch vrchov tri hokejky, spôsobil, že SNS pripravila zákon o štátnych symboloch. 

Do zákona sa im podarilo zakomponovať aj hlasovanie o používaní štátnej hymny, čo vyvolalo vášne najmä na juhu Slovenska. Okrem iného aj preto, že za zákon zahlasovali aj poslanci z Mostu-Híd, ktorí ich reprezentujú. 

Rozhodnutie poslancov obhajoval predseda Mostu-Híd Béla Bugár, ktorý si sypal popol na hlavu a priznal, že im táto chyba v zákone ušla. Hovoril aj o tom, že budú pracovať na zmene v zákone. "Stáva sa to, prvýkrát sa to stalo Mostu, ospravedlňujeme sa. Robíme tri dni na tom aby sa to dalo odstrániť," povedal Bugár.

Vyzerá to tak, že zákon prešiel s podporou Mostu aj bez toho, aby jeho poslanci vedeli, za čo vlastne hlasujú. Spornú vetu, kde sa píše nie len hrať ale aj spievať, so slovíčkom "iba" za účasti delegácie, si totiž nevšimli. Práve na to zareagovala opozícia, ktorá tvrdí, že zákon pripomienkovala. Poslanec SaS Ondrej Dostál, dokonca upozornil na skutočnosť, že vypustením jedného sporného slova, by bol zákon v poriadku.

Šancu na reparát vidia aj v prezidentovi, ktorý by podľa nich mohol zákon vrátiť do parlamentu na opätovné prerokovanie. "Prezident Andrej Kiska by chcel požiadať poslancov vládnej koalície, aby si najskôr prečítali za čo hlasujú, ale oveľa lepšie by bolo, ak by už príprave zákona venovali väčšiu pozornosť. Prezident svoje rozhodnutie oznámi v priebehu budúceho týždňa," uvádza sa v stanovisku prezidenta. 

Predseda parlamentu Andrej Danko tiež prosil prezidenta Andreja Kisku, aby vrátil schválený zákon o štátnych symboloch do Národnej rady SR. "O piatej pred hlasovaním som ho prosil, aby urobil jediný úkon, aby toto nevzniklo. A za to je zodpovedný aj on ako prezident. Stačilo, aby to prezidentská kancelária vrátila a vo štvrtok sa to mohlo odhlasovať," povedal na tlačovej besede Danko s tým, že Kiska mohol vo štvrtok zastaviť emócie okolo používania štátnej hymny iného štátu na území SR. Zároveň Danko povedal, že v koalícii sú ústretoví rokovať. "Aby sme to ešte spresnili. Budeme to riešiť," uviedol a podotkol, že v koalícii sú dohodnutí. "Máme dohodu, že to vyriešime s prezidentom alebo bez prezidenta," vyhlásil s tým, že "prezident nemusí nič robiť, pretože mohol vo štvrtok zastaviť tieto emócie".

Na prvý pohľad sa môže zdať že celá táto kauza je iba banalitou. Podľa politológa však môže mať ďalekosiahle politické dôsledky. Najmä v súvislosti s nestálymi preferenciami Mostu. "Pre Most-Híd to bude veľmi ošemetná situácia, ktorá naozaj môže viesť k zásadnému zníženiu podpory medzi Maďarmi žijúcimi na Slovensku. A myslím si, že až do tej miery, že môže byť ohrozená ich účasť v budúcom parlamente. Pokiaľ SNS na tom bude trvať, tak reálne to môže ohroziť koalíciu a reálne koalícia môže skončiť," povedal politický analytik Polis Ján Baránek. 

Novela zákona pobúrila najmä juh Slovenska. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:20 DIVOKÉ KONE
06:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:15 Rýchla rota Chipa a Dala
05:00 Panelák
05:30 Panelák
06:00 Profesionáli
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:40 Zlatý holky
07:30 Pan Dokonalý
09:10 Nic nás nerozdělí