Hackerom sa z ministerstva nepodarilo ukradnúť tajné dokumenty, potvrdil premiér Pellegrini

21.10.2018 14:33 Noviny.sk Politika

Hackerom sa z ministerstva nepodarilo ukradnúť tajné dokumenty, potvrdil premiér Pellegrini

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Kybernetickým útočníkom, ktorí napadli server ministerstva zahraničia, sa podľa premiéra Petra Pellegriniho nepodarilo ukradnúť tajné ani citlivé dokumenty. Uviedol, že išlo o vysoko profesionálny a sofistikovaný útok organizovanej skupiny, pravdepodobne zo zahraničia.

Pellegrini v diskusnej relácii televízie TA3 uviedol, že neexistujú dôkazy o tom, že by sa hackerom podarilo ukradnúť tajné alebo citlivé dokumenty. Cieľom útoku podľa neho bolo infiltrovať sa do serveru rezortu slovenskej diplomacie a získať z neho citlivé údaje. Premiér nevylúčil, že by mohlo ísť o útok z Ruska, no konštatoval, že útok mohol byť rovnako vedený aj z inej krajiny, prípadne mohlo ísť aj o simulovaný útok. "Páchateľa nepoznáme," zdôraznil.

V záujme zlepšenia kybernetickej ochrany a ochrany osobných dát obyvateľstva premiér dal vojenskej spravodajskej službe pokyn, aby uskutočnila veľkú previerku počítačovej siete celej verejnej správy. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí bolo predmetom kybernetického útoku zo zahraničia. V stredu na Bezpečnostnej rade o tom informovalo Vojenské spravodajstvo. Kybernetický útok mal formu sofistikovaného škodlivého kódu, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát z vnútra organizácie.

Podľa premiéra Pellegriniho sa časti počítačov v infraštruktúre ministerstva zahraničia správala neštandardne. Po hĺbkovej kontrole prišli príslušníci vojenského spravodajstva na to, že ide o škodlivý kód, ktorý umožňuje filtráciu dát z rezortu a ich prenos na server do zahraničia. "Pôsobenie útočníkov v infraštruktúre ministerstva, ich identita a čo je ich záujmom, je hlavným cieľom prebiehajúceho dokumentovania. Vojenské spravodajstvo spolu s ministerstvom zahraničných vecí implementuje sériu bezpečnostných opatrení," uviedol Pellegrini v stredu.

Pozrite si brífing po rokovaní Bezpečnostnej rady SR, na ktorom premiér informoval o kybernetickom útoku.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 Ženích na odstrel
14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
14:05 Simpsonovci XXIV.
14:35 Simpsonovci XXVI.
15:05 Poklady z blšáku IX.
14:00 9-1-1: Texas
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
14:30 Zabi nudu! II.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
13:05 Hluboká voda
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou