Kiska: Ukazuje sa, že vláda premárni šancu zlepšiť nezávislosť Ústavného súdu

Kiska: Ukazuje sa, že vláda premárni šancu zlepšiť nezávislosť Ústavného súdu

BRATISLAVA / Prezident Kiska si pozval ministra spravodlivosti Gábora Gála. Nepáči sa mu totiž, kam sa uberá zákon o ústavných sudcoch. Vláda sľubovala veľké zmeny, aby sa na taký významný post dostali len tí najlepší. Prezident Andrej Kiska sa vyjadril, že vláda zrejme šancu na lepšiu kvalitu súdnictva ale premárni.

"Vláda má jedinečnú príležitosť posilniť kvalitu a nezávislosť Ústavného súdu SR v čase hlbokej nedôvery ľudí v právny štát, ukazuje sa ale, že vláda túto šancu premárni. V lepšom prípade presadí podpriemerné riešenie, v horšom presadí návrh, ktorý kvalitu ústavného súdu ešte zhorší," povedal v stredu prezident Andrej Kiska po tom, čo prijal ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Podľa Kisku sa zatiaľ ukazuje, že ide o premárnenú príležitosť. 

Už začiatkom budúceho roka odídu z ústavného súdu dve tretiny sudcov. Tí, čo nastúpia na ich miesto, tam zotrvajú najbližších 12 rokov a budú mať veľký vplyv na to, ako bude vyzerať výklad práva u nás.

"Ústavný súd formuje životy obyčajných ľudí aj politikov," pokračoval prezident. Kiska pripomenul, že od svojho nástupu do funkcie opakuje, že Ústavný súd SR potrebuje tých najlepších, kvalitných, čestných sudcov, ktorí budú garantmi spravodlivosti. Hlava štátu sa opätovne postavila za návrh 38 odborníkov, ktorý sa snaží o čo najväčšiu transparentnosť a čo najmenšiu politizáciu výberu a voľby sudcov.

Kiska zistil chýbajúcu kľúčovú požiadavku

"Pýtal som sa ministra, ako s tým hodlá naložiť, prečo v súčasnom návrhu chýba kľúčová požiadavka, aby osobnosť a doterajší život kandidáta dávali dôveru, že bude dobrým sudcom," povedal Kiska s tým, že by sa malo predísť tomu, aby jeden parlament volil väčšinu sudcov a menoval ich jeden prezident. "Ak to vláda myslí vážne, návrh iniciatívy odborníkov, ktorý podporila aj odborná verejnosť, by nemala ignorovať," dodal prezident s tým, že nie je dôvod uspokojiť sa s podpriemerným riešením, ktoré zmenu neprinesie. Prezidentovi sa okrem toho nepáči, že vládny návrh vylučuje generáciu ponovembrových právnikov nezaťažených komunistickou ideológiou.

Zmeny vo voľbe ústavných sudcov si dala do programového vyhlásenia aj vláda, zatiaľ to však na veľké zemetrasenie nevyzerá. Počet potrebných hlasov pre kandidáta neráta s ústavnou väčšinou 90 hlasov, ako navrhovali právnici aj časť opozície, zvýši sa aspoň na  76 hlasov. Na druhej strane sa ale zvýši požadovaný vek uchádzačov, čo podľa prezidenta aj právnikov odstaví generáciu mladších právnikov nezaťažených komunizmom.

Gál avizoval kolo rokovaní

Vo štvrtok prídu na ministerstvo aj právnici, ktorí k zákonu predložili aj vlastné návrhy, koalícia bude v tomto prípade musieť vyjednávať aj s opozíciou. Rokovania v stredu po stretnutí s Kiskom už Gál avizoval. Taktiež podotkol, že Kiska jeho návrh už v minulosti kritizoval, dodal ale, že návrh je ešte v medzirezortnom pripomienkovom konaní, takže je to živý materiál a môže sa meniť.

Minister spravodlivosti si myslí, že zmeny voľby sú nevyhnutné, najhoršia možnosť je podľa neho súčasný stav. "Aj malý krôčik bude lepší ako súčasný stav. Nič horšie ako súčasný stav sa nám nemôže stať," povedal. Ako ale vysvetlil, dnes platné pravidlá nie sú o tom, že by parlament nevedel zvoliť dobrých sudcov, ale o tom, že vie zlých. Koalícia ešte o možných zmenách a ústupkoch opozícii nerokovala.

Pozrite si nové pravidlá pre ústavných sudcov:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/sita

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:50 Kosti IX.
14:50 POLICAJTI V AKCII
15:55 POLICAJTI V AKCII
13:50 Panelák
14:50 Simpsonovci XVI.
15:20 Simpsonovci XVI.
14:00 JAG V.
15:00 Dr. House VIII.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VI.
13:50 Policajná hliadka
14:15 Robošváb II.
14:40 Sherm a jeho mikróby
13:25 Konečně zazvonilo: Příběh za scénou
15:05 Za zavřenými dveřmi
16:50 Asterix: Sídliště bohů