Nový minister vnútra? Takýto bude podľa Pellegriniho

18.03.2018 13:02 Noviny.sk Politika

Nový minister vnútra? Takýto bude podľa Pellegriniho

BRATISLAVA / Pravdepodobný nový slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že vo vláde nechce ministrov, ktorí by výrazne polarizovali spoločnosť. V sobotu ho nepriamo k tomu nabádal prezident Andrej Kiska, ktorý podľa ústavy rozhoduje o novom predsedovi vlády.

Doterajší vicepremiér Pellegrini v mimoriadnej diskusii relácie televízie Markíza taktiež uviedol, že by uvítal, ak by parlament o dôvere nového kandidáta začala rokovať už v budúcom týždni. 

Doterajší premiér Robert Fico podal vo štvrtok demisiu po politickej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Trojčlenná koalícia sa na základe toho dohodla na vytvorení nového kabinetu, v ktorého čele by mal byť Peter Pellegrini. Vicepremiér dostal od hlavy štátu poverenie k zostaveniu novej vlády.  "Budem rád, ak prezidentovi prinesiem také mená, ktoré nebudú extrémne polarizovať. Je aj v mojom záujme, aby sme urobili vo vláde také zmeny, ktoré nebudú pokračovať v polarizácii spoločnosti. Všetky nominácie vzídu z politických strán," povedal Peter Pellegrini. 

Podľa Pellegriniho by sa ministrom vnútra po Robertovi Kaliňákovi nemal stať žiadny vysoký funkcionár tejto strany a ani žiadny nováčik. Práve Kaliňákovu demisiu požadovala počas politickej krízy opozícia a aj časť koalície. Robert Kaliňák síce rezignáciu oznámil, ale do Ficovej demisie ju hlave štátu údajne nedodal. 

​​Pellegrini by uvítal, aby prezident už budúci týždeň menoval novú vládu a aby hneď parlament začal rokovať o vyjadrení dôvery kabinetu. "Uprednostňujem, aby som najneskôr v utorok ráno mohol informovať pána prezidenta, ako si predstavujem zloženie novej vlády. Bol by som veľmi rád, aby sme najneskôr v stredu začali rokovanie o Národnej rade a vyslovení dôvery vláde," povedal Pellegrini. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK/tvnoviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:25 ŠPORT
19:45 Profesionáli VII.
20:35 Šéfka
22:55 Elitní zabijaci
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti VIII.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
19:40 Sníček
20:00 Príbehy dvoch myší II.
20:25 Robošváb III.
18:25 Megazkrat: Smrtící výpadek
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA NA JOJ CINEMA: Božská Florence
22:10 Poslední tvář