Nový minister vnútra? Takýto bude podľa Pellegriniho

18.03.2018 13:02 Noviny.sk Politika

Nový minister vnútra? Takýto bude podľa Pellegriniho

BRATISLAVA / Pravdepodobný nový slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že vo vláde nechce ministrov, ktorí by výrazne polarizovali spoločnosť. V sobotu ho nepriamo k tomu nabádal prezident Andrej Kiska, ktorý podľa ústavy rozhoduje o novom predsedovi vlády.

Doterajší vicepremiér Pellegrini v mimoriadnej diskusii relácie televízie Markíza taktiež uviedol, že by uvítal, ak by parlament o dôvere nového kandidáta začala rokovať už v budúcom týždni. 

Doterajší premiér Robert Fico podal vo štvrtok demisiu po politickej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Trojčlenná koalícia sa na základe toho dohodla na vytvorení nového kabinetu, v ktorého čele by mal byť Peter Pellegrini. Vicepremiér dostal od hlavy štátu poverenie k zostaveniu novej vlády.  "Budem rád, ak prezidentovi prinesiem také mená, ktoré nebudú extrémne polarizovať. Je aj v mojom záujme, aby sme urobili vo vláde také zmeny, ktoré nebudú pokračovať v polarizácii spoločnosti. Všetky nominácie vzídu z politických strán," povedal Peter Pellegrini. 

Podľa Pellegriniho by sa ministrom vnútra po Robertovi Kaliňákovi nemal stať žiadny vysoký funkcionár tejto strany a ani žiadny nováčik. Práve Kaliňákovu demisiu požadovala počas politickej krízy opozícia a aj časť koalície. Robert Kaliňák síce rezignáciu oznámil, ale do Ficovej demisie ju hlave štátu údajne nedodal. 

​​Pellegrini by uvítal, aby prezident už budúci týždeň menoval novú vládu a aby hneď parlament začal rokovať o vyjadrení dôvery kabinetu. "Uprednostňujem, aby som najneskôr v utorok ráno mohol informovať pána prezidenta, ako si predstavujem zloženie novej vlády. Bol by som veľmi rád, aby sme najneskôr v stredu začali rokovanie o Národnej rade a vyslovení dôvery vláde," povedal Pellegrini. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK/tvnoviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:20 Vtierka Sam - NOVÝ SERIÁL NA JOJ
23:30 Plastické operácie: Znetvorení prírodou I.
00:10 ZÁCHRANÁRI
22:00 Súboj kúzelníkov I.
23:00 Vikingovia IV.
23:00 Bohatá zima s JOJkou
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Kráľovná juhu
22:35 Ovečka Shaun I.
22:45 Fix a Foxi II.
23:10 Príbehy dvoch myší
22:20 Špión, který mi dal kopačky
00:15 Rohy
02:10 Rezistence