Slovenskí europoslanci považujú Weberovú výzvu za odplatu Ficovi

11.03.2018 15:22 Noviny.sk Politika

Slovenskí europoslanci považujú Weberovú výzvu za odplatu Ficovi

BRATISLAVA / Výzva Manfreda Webera vyvoláva dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí štátu EÚ. Slovenskí europoslanci sa budú Webera pýtať, či jeho slová nie sú aj odplatou Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a jeho častej kritiky politiky EÚ. Weber Fica vyzval, aby odvolal Kaliňáka z funkcie ministra vnútra

Podľa stanoviska europoslankyne Moniky Smolkovej (vedúca slovenskej delegácie vo frakcii S&D) žiaden poslanec Európskeho parlamentu nemá právo požadovať personálne výmeny vo vláde iného členského štátu. Pod toto stanovisko sa podpísali slovenskí europoslanci Monika Beňová, Vladimír Maňka a Boris Zala. Skupina europoslancov tvrdí, že v histórii slovenskej účasti v europarlamente tak doteraz neurobil ani jeden z poslancov, ktorí zastupovali našu krajinu v Európskom parlamente. Reagovali tým na vyjadrenie šéfa politickej skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente Manfreda Webera, ktorý bol súčasťou 6–člennej delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku. Tá bola do našej krajiny vyslaná v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho družky.

Manfred Weber okrem iného vyzval premiéra Roberta Fica, aby odvolal ministra vnútra Róberta Kaliňáka. "Týmto svojím vyjadrením nielenže zneužil značku Európskeho parlamentu, ale považujeme to aj za popretie demokratických hodnôt a princípov, na ktorých bola založená a stojí celá EÚ," domnievajú sa europoslanci. Podľa nich je zarážajúce, že ešte pred zverejnením záverov komisie EP vyzval premiéra členského štátu EÚ, aby odvolal jedného zo svojich ministrov. "Takáto výzva ide ďaleko nad rámec slušnosti a vyvoláva oprávnený dojem politického zasahovania do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu EÚ. V súčasnej situácii u nás je najpodstatnejšie, aby sa vyšetrila vražda dvoch nevinných mladých ľudí. Ak sa tak udeje, potom môžeme debatovať aj o vyvodení politickej zodpovednosti voči predstaviteľom vlády. Aj my zastávame myšlienku, že žiaden politik by nemal byť prikovaný na svoju stoličku, a keď to bude potrebné, mal by ju uvoľniť," vyjadrili svoj názor slovenskí europoslanci. 

Weber podľa nich stupňuje napätie a vytvára dojem bruselskej nadradenosti voči členským štátom. "Je prinajmenšom zvláštne, že pán Weber čušal ako voš pod chrastou, keď sme v EP prejednávali porušovanie ľudských práv a prijímanie ústavných zákonov v Poľsku, ktoré nie sú v súlade s legislatívou únie. Rovnako pán Weber mlčal a ani neprezentoval žiadne verejné výzvy, keď sme na pôde EP diskutovali o vážnych krokoch premiéra Viktora Orbána v Maďarsku, ktoré porušovali demokratické princípy," uviedli s tým, že už v stredu počas rokovania EP sa budú pýtať Webera,či jeho slová nie sú aj odplatou Ficovi za nesúhlas s povinnými kvótami na prerozdelenie utečencov do členských krajín EÚ a jeho častej kritiky politiky EÚ.

Svoju misiu ukončila na Slovensku 6–členná delegácia Európskeho parlamentu (EP) v piatok. Komisia by mala výsledky svojich pozorovaní predložiť konferencii predsedov a  následne poslancom EP, ktorí budú v stredu v rámci rozpravy k bodu „Vyhlásenie Rady a Komisie – Ochrana investigatívnych novinárov pri ich práci v EÚ – prípad vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej“ o tom diskutovať.

Pozrite si našu reportáž súvisiacu s článkom: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
11:10 Majstri aukcií I.
11:55 Profesionáli VIII.
12:55 Naši I.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
13:05 Záchranári
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
12:05 Bolek a Lolek na prázdninách
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě
14:35 Šachový princ