Poslanci už nemusia cestovať do zahraničia - môžu robiť videohovory z novej miestnosti v národnej rade

Poslanci už nemusia cestovať do zahraničia - môžu robiť videohovory z novej miestnosti v národnej rade

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Pokrok sa nedá zastaviť ani v slovenskom parlamente. V národnej rade spustili systém videokonferenčných hovorov. Ide o miestnosť pre 20 ľudí, ktorí môžu komunikovať prostredníctvom niekoľkých kamier so svojimi partnermi po celom svete.

Aj keď parlament neeviduje presný počet zahraničných služobných ciest poslancov, od nového systému sľubuje ušetrenie času aj peňazí na služobky.Hovorca NR SR Tomáš Kostelník vraví: "Je predpoklad, že nebudú musieť toľko cestovať, lebo pri pozvaniach vo veľa prípadoch je možnosť videokonferencií." Keďže pôjde o rokovania na úrovni národnej rady, systém musí byť oveľa prísnejšie zabezpečený. V špeciálnej miestnosti na Bratislavskom hrade je hneď niekoľko inteligentných kamier, ktoré pri hromadnej účasti samé nájdu a snímajú toho, kto v danej chvíli reční.

Šéf zahraničného výboru, poslanec František Šebej, sa však o nových možnostiach dozvedel až od televízie JOJ. "Ma to prekvapuje, lebo som o tomto pláne nevedel, ale podľa mňa videokonferencie sú možné a užitočné a výborná vec v prípade, ak z nejakých dôvodov nie je možný priamy kontakt." Diplomacia sa samozrejme nedá robiť výhradne na diaľku, osobný kontakt je na nezaplatenie. Tento systém stál 32 tisíc eur a vzhľadom na špičkovú techniku a možnosť aj mobilného využitia by mohol slúžiť ešte dlhé roky.

Snaha šetriť peniaze sa vždy cení, aj keď nájsť ohľadne financií v Národnej rade spoločnú reč nie je zväčša jednoduché:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
10:40 INKOGNITO
07:30 Rodinné záležitosti
09:10 Stratené duše II.
10:10 Stratené duše II.
08:45 Nákupné maniačky
10:15 Prvé oddelenie
10:50 Skutočné paničky z Orange County IX.
08:40 Oskar v balóne
09:00 Rybičky Flip a Flap
09:05 Sníček
07:55 Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek
09:35 Loď lásky
11:25 Kluci na povel