Zrušia turecké referendum? Podľa kritikov zmanipulovali až 3 milióny hlasov

18.04.2017 14:16 Noviny.sk Politika

Zrušia turecké referendum? Podľa kritikov zmanipulovali až 3 milióny hlasov

Archívne video
embed kód
TURECKO / Výsledky nedeľného referenda sú zmanipulované. To tvrdia odporcovia tureckého prezidenta Rečepa Erdogana, ktorým prekáža rozhodnutie ústrednej volebnej komisie započítať aj hlasovacie lístky bez oficiálnej pečiatky. Podľa Erdoganových kritikov ide až o tri milióny hlasov, čo by stačilo na zvrátenie tesného výsledku. Toto rozhodnutie označili za protiprávne aj pozorovatelia OBSE. Pre protesty v krajine sa bezpečnostná rada rozhodla predĺžiť výnimočný stav.

Hoci sa tureckému prezidentovi podarilo presvedčiť väčšinu národa o potrebe posilnenia jeho moci, v tureckých metropolách zvíťazila v referende odpoveď NIE.

Ľudia v Ankare, Istanbule či Izmire nesúhlasili s premenou parlamentnej republiky na prezidentskú. Nespokojnosť s výsledkom referenda a podozrenie z manipulácie výsledkov dali najavo v uliciach Istanbulu.

Manipulácia

Na možnú manipuláciu s výsledkami upozorňujú aj ďalší Erdoganovi kritici, no podľa nich sa prezident víťazstva nevzdá nech už ho dosiahol akokoľvek. Štyridsaťosem a pol percenta však hlasovalo proti prezidentovým návrhom a tak krajina zostala rozdelená na dva tábory.

Paradoxne viac hlasov získal prezident od Turkov žijúcich v Európe. Odporcovia režimu im odkazujú, že ak si myslia, že Turecko potrebuje takúto zmenu, nech sa vrátia domov. K víťazstvu už Erdoanovi telefonicky gratuloval americký prezident Donald Trump a poďakoval mu za podporu nedávneho amerického úderu v Sýrii.

Z Európy sa však žiadne gratulačné telefonáty nekonali. Európski štátnici vyzývajú tureckého prezidenta aby viedol dialóg so všetkými politickými stranami a rešpektoval ľudské práva. Začali sa ozývať aj hlasy o zastavení prístupových rokovaní o vstupe Turecka do Európskej únie.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem