Učiteľom zoberú oddych a očkovanie, pridajú 40 €

Učiteľom zoberú oddych a očkovanie, pridajú 40 €

Ministerstvo školstva plánuje zrušiť rekondičné pobyty pre učiteľov. Štátny tajomník Jaroslav Ivančo (SDKÚ-DS) hovorí, že pedagógovia ich aj tak nemohli využívať, pretože bývalá vláda zaviedla pobyty v zákone s účinnosťou až od súčasného volebného obdobia. Namiesto toho sa zvýšia platy učiteľov, zvýši sa tarifná trieda v priemere o 1,9 percenta, povedal Ivančo po rokovaní tripartity.

Novinky prinesie novela zákona o pedagogických zamestnancoch. Podľa Ivanča by sa mali učiteľské platy zvýšiť od januára. "Napríklad v desiatej platovej triede, kde je najviac učiteľov, to dosiahne okolo 40 eur," povedal o návrhu, na ktorom sa rezort dohodol so školskými odborármi. V súčasnosti sú v desiatej platovej triede približne dve tretiny učiteľov.

Prilepšiť by si od nového roka mohli aj začínajúci učitelia. "Plat začínajúceho učiteľa bude zvýšený o príplatok začínajúcemu učiteľovi na úrovni šesť percent do absolvovania adaptačného vzdelávania," uviedol Ivančo.

Vláda tiež zvažuje zmenšiť okruh učiteľov, ktorým prispieva na očkovanie. "Vakcíny budeme, predpokladám, preplácať len tým učiteľom, ktorí pôsobia v najrizikovejšom prostredí, a to sú školy, kde máme 50 percent a viac detí zo sociálne znevýhodneného prostredia," dodal štátny tajomník.

Učiteľ vysvetľuje žiakom pred tabuľou Zdroj: ISIFA/ilustračné

Zdroj: sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:25 Pompeje
00:35 Prenasledovaní
02:20 Krimi
23:05 Šesť vrážd stačí, mamička
01:10 Walking Dead VIII.
02:10 KINOSÁLA
23:10 Kráľovná juhu III.
00:10 Agent II.
01:05 Vraždy cez sviatky II.
23:30 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:55 Kúzlovanie
00:05 Zabi nudu! II.
21:55 Země zatracených
23:55 Pán Šanghaje
01:40 Cesta válečníka