RÚVZ neodobril výstavbu tepelnej elektrárne v Trebišove
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: drevarska.sk
So stavbou elektrárne nesúhlasí Ministerstvo hospodárstva, mesto Trebišov ani samotní obyvatelia
Je už druhé v poradí, podobný postoj zaujal k stavbe aj odbor civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Trebišove.
„Práve pre rozhodnutie hygienikov bolo pozastavené územné konanie. Rozhodnutie je teraz na Krajskom stavebnom úrade (KSÚ) v Košiciach. Môže konanie znova prerušiť, aby dal viac času investorovi na doplnenie chýbajúcich údajov, alebo rozhodne vydaním stanoviska," uviedla k situácii okolo prípravy elektrárne koordinátorka kampaní Greenpeace Slovensko Andrea Zlatňanská.
Vydaniu stanoviska RÚVZ zdravotníctva predchádzalo niekoľkomesačné odkladanie zo strany investora, Československej energetickej spoločnosti (ČES), a. s. Napriek tomu, že ČES, a. s., niekoľkokrát požiadala o predĺženie lehoty na dodanie potrebných dokumentov, dodnes tak nespravila, tvrdia ochranári.
„Investor celý proces neustále naťahuje. So stavbou elektrárne nesúhlasí Ministerstvo hospodárstva SR, samotné mesto Trebišov, ale čo je najdôležitejšie, ani samotní obyvatelia Trebišova. Je načase, aby KSÚ rozhodol," dodala Zlatňanská.
Projekt trebišovskej uhoľnej elektrárne je podľa ochranárov kontroverzný aj pre jej vplyv na klimatické zmeny. Plánovaná prevádzka elektrárne by podľa nich znamenala významný nárast znečistenia ovzdušia v okolí Trebišova a zvýšila by celoslovenské emisie oxidu uhličitého o viac ako štyri milióny ton, čo je viac ako deväť percent.
Celkovo mala plánovaná uhoľná elektráreň v Trebišove ročne vyprodukovať aj približne 465.000 ton tuhých odpadov ako popolček, popol, škvara a prach z kotlov, tvrdia ochranári.