Napriek vládnej eufórii o vývoji koronakrízy rastie medziročne počet zaniknutých firiem o desiatky percent

Napriek vládnej eufórii o vývoji koronakrízy rastie medziročne počet zaniknutých firiem o desiatky percent

BRATISLAVA / V porovnaní s minulým rokom sa počet zaniknutých firiem na Slovensku zvýšil až o 70%. Premiér Igor Matovič a minister financií Eduard Heger však tvrdia, že ekonomický vývoj je lepší, ako sa čakalo. Podnikateľom na Slovensku nepomáha ani stále obrovská byrokracia - napríklad firme so štyrmi zamestnancami zaberie ročne až 217 hodín práce.

"Žraločie zuby apokalypsy cvakli naprázdno," vyjadril sa ešte 22. septembra štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek. "Investovali, ako keby sa nechumelilo, skoro, ako keby kríza nebola," doplnil Klimeka Matovič. 

Napriek vládnej eufórii koronakríza výrazne ovplyvnila podnikanie na Slovensku. Svoju činnosť muselo v tomto roku ukončiť podstatne viac firiem ako v roku 2019. Radosť totiž znamenala len menší prepad, ako sa čakalo, ale aj tak stále najväčší v našej histórii. „Od začiatku tohto roka je možné na Slovensku pozorovať výrazný nárast spoločností, ktoré ukončili podnikateľské aktivity alebo smerujú do bankrotu. To sa citeľne odráža na počtoch ohrozených zamestnancov,“ uviedla Petra Štěpánová, PR riaditeľka Bisnode CZ&SK. 

Slovenskí podnikatelia okrem toho musia naďalej bojovať s molochom štátom. Výrobná firma so štyrmi zamestnancami potrebuje na byrokratické povinnosti ročne 217 hodín času. Od začiatku milénia, keď sme na tom boli medzinárodne dosť dobre, to išlo dolu kopcom."Nenastali veľké, ale za to systematické prepady a strácame aj oproti susedom," zhodnotil ekonomický analytik INESS Martin Vlachynský. 

Oproti roku 2109 sa to ale zlepšilo o neuveriteľné štyri hodiny. Podnikatelia musia zápasiť okrem iných aj s takýmito dobrotami. "Školiť zamestnancov, aby sa naučili otvárať bránu, školiť, aby vedeli, aký majú pitný režim alebo ako sa majú obliecť v prípade, že je teplo, definovať zamestnávateľovi, koľkokrát má umývať okná za rok," priblížil Michal Lesay, prezident česko-slovenskej asociácie galvanizérov. 

Predstavte si, žeby ste si na toto všetko museli doma platiť externé firmy, aby vás to zaškolili. Index byrokracie ešte nezohľadňoval takzvané Sulíkove kilečko, ktoré si podnikatelia pochvaľujú a v ktorom sa má pokračovať. Sprísňujú sa aj opäť pravidlá, všetci si preto uvedomujú, že vzniká smrteľný podnikateľský mix. "Hlavný dôvod je, že im chceme umožniť volnejšie dýchať a prežiť vôbec tieto kritické časy," vysvetlil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec. 

Zamestnávatelia aj zamestnanci to určite v najbližšom období ľahké mať nebudú. Prekážok bude viac než dosť.

Dane znižovať Heger na pomoc podnikateľom nechce. Riešením môže byť posilnenie spotreby Slovákov. Viac povie Michal Rybanský

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/Freepik.com

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Wind River
22:40 Spoľahni sa na Petea
01:00 Wind River
20:30 Van Helsing
23:20 Scott Pilgrim proti celému svetu
01:15 Horúce strely 1
21:55 Spravodlivosť v krvi IX.
22:50 Walking Dead IX.
23:50 Kráľovná juhu III.
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam IX.
22:55 Okido I.
21:55 Rukojmí
23:55 Möbius
01:35 Černé zlato