Budeme mať dostatok mäsiarov? Na Slovensku chýba kvalifikovaná sila aj v týchto odboroch

17.02.2020 12:13 Noviny.sk Ekonomika

Budeme mať dostatok mäsiarov? Na Slovensku chýba kvalifikovaná sila aj v týchto odboroch

Archívna reportáž
Slováci by dvojhodinovú pauzu počas práce nechceli, Nemci áno. Pozrite si archívnu reportáž embed kód
BRATISLAVA / Na Slovensku najčastejšie chýbajú absolventi odborov mäsiar ma agromechanizátor opravár. Vyplýva to zo Zoznamu študijných a učených odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu. Najviac nedostatkových odborov je v Žilinskom a najmenej v Prešovskom kraji.

V šiestich krajoch Slovenska je najčastejšie chýbajúcim absolventom mäsiar, respektíve mäsiar lahôdkar. V troch krajoch chýba agromechanizátor opravár, teda kvalifikovaný pracovník, ktorý sa vyzná v údržbe, opravách a diagnostike napríklad traktorov či strojov používaných v rastlinnej výrobe. "Vo všeobecnosti zamestnávatelia pociťujú nedostatok absolventov najmä v oblasti strojárstva, stavebníctva, potravinárstva a telekomunikácií," podotýka ministerstvo.

V Žilinskom kraji identifikovali desať nedostatkových odborov. Ide tak o najvyššie číslo v porovnaní s ostatnými krajmi. Za týmto krajom nasledujú Trnavský s deviatimi a Bratislavský s ôsmimi. V Prešovskom kraji chýbajú na trhu práce absolventi dvoch odborov, a to mäsiar a sanitár.

Nad rozsah potrieb trhu práce je v Trnavskom kraji odbor služby v cestovnom ruchu. Odbor masér je nad rámec potrieb v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Banskobystrickom je takýmto odborom kozmetička a vizážistka.

Zoznamy chýbajúcich absolventov a odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce, aktualizovalo MŠVVaŠ SR koncom januára. Vypracovalo ich v spolupráci so zamestnávateľmi a ďalšími subjektami koordinácie odborného vzdelávania. Súpisy sú platné od 1. septembra 2020 a nevzťahujú sa na žiakov, ktorí začali svoje štúdium pred týmto dátumom.

Pozrite si reportáž o aktuálnom stave nezamestnanosti:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 Rodinné záležitosti
06:05 Nevinní
05:05 Kutyil s.r.o. II.
05:45 Prvé oddelenie
06:25 TIPOS INFO
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Let’s Dance: Revolution
07:05 Red Dog - psí legenda
08:45 Zamilovaní