Budeme mať dostatok mäsiarov? Na Slovensku chýba kvalifikovaná sila aj v týchto odboroch

17.02.2020 12:13 Noviny.sk Ekonomika

Budeme mať dostatok mäsiarov? Na Slovensku chýba kvalifikovaná sila aj v týchto odboroch

Archívna reportáž
Slováci by dvojhodinovú pauzu počas práce nechceli, Nemci áno. Pozrite si archívnu reportáž embed kód
BRATISLAVA / Na Slovensku najčastejšie chýbajú absolventi odborov mäsiar ma agromechanizátor opravár. Vyplýva to zo Zoznamu študijných a učených odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu. Najviac nedostatkových odborov je v Žilinskom a najmenej v Prešovskom kraji.

V šiestich krajoch Slovenska je najčastejšie chýbajúcim absolventom mäsiar, respektíve mäsiar lahôdkar. V troch krajoch chýba agromechanizátor opravár, teda kvalifikovaný pracovník, ktorý sa vyzná v údržbe, opravách a diagnostike napríklad traktorov či strojov používaných v rastlinnej výrobe. "Vo všeobecnosti zamestnávatelia pociťujú nedostatok absolventov najmä v oblasti strojárstva, stavebníctva, potravinárstva a telekomunikácií," podotýka ministerstvo.

V Žilinskom kraji identifikovali desať nedostatkových odborov. Ide tak o najvyššie číslo v porovnaní s ostatnými krajmi. Za týmto krajom nasledujú Trnavský s deviatimi a Bratislavský s ôsmimi. V Prešovskom kraji chýbajú na trhu práce absolventi dvoch odborov, a to mäsiar a sanitár.

Nad rozsah potrieb trhu práce je v Trnavskom kraji odbor služby v cestovnom ruchu. Odbor masér je nad rámec potrieb v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V Banskobystrickom je takýmto odborom kozmetička a vizážistka.

Zoznamy chýbajúcich absolventov a odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce, aktualizovalo MŠVVaŠ SR koncom januára. Vypracovalo ich v spolupráci so zamestnávateľmi a ďalšími subjektami koordinácie odborného vzdelávania. Súpisy sú platné od 1. septembra 2020 a nevzťahujú sa na žiakov, ktorí začali svoje štúdium pred týmto dátumom.

Pozrite si reportáž o aktuálnom stave nezamestnanosti:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:30 Plán hry
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
18:15 Áno, šéfe! USA IV.
19:15 KINOSÁLA
16:55 Ako som prežil
17:55 Vraždy v Brokenwoode V. PREMIÉRA
20:10 Hawaii 5.0 X.
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Najmenší slon na svete
18:10 Požiarnik Sam X.
16:45 Dobrou noc a hodně štěstí
18:30 Vzpomínky na Manhattan
20:15 Paříž počká