Robotizácia sa nás týka viac ako iné krajiny. Ohrozených je viac ako 40 percent pozícií vo výrobe

Robotizácia sa nás týka viac ako iné krajiny. Ohrozených je viac ako 40 percent pozícií vo výrobe

BRATISLAVA / Slovenský pracovný trh ohrozuje robotizácia viac ako iné krajiny. Ide o viac než 40 percent pracovných miest vo výrobe. Na spoločnej konferencii si predstavitelia vlády a zamestnávatelia lámali hlavy nad tým, ako ďalej.

Neradostné sú vyhliadky slovenského pracovného trhu. Okrem toho, že ho momentálne ohrozuje spomalenie svetovej ekonomiky, slnko na obzore nesvieti ani v dlhodobejšom horizonte. Slnečné zajtrajšky montážnu halu Slovenska asi nečakajú. Automatizácia, digitalizácia, alebo inak priemyselná revolúcia 4.0 môže s nami neľútostne zatočiť. "Do roku 2030 môže byť čiastočne alebo úplne automatizovaných až vyše 40 % pracovných miest, najmä vo výrobe," uviedol podpredseda vlády Richard Raši. Richard Raši zopakoval len to, pred čím varuje OECD už dlho. Ešte dodal, že už teraz nám chýba 13-tisíc it špecialistov. Lepšie porozumieť novým technológiám však nebudú musieť len počítačoví profíci, ale všetci."V prvom rade treba základné školstvo postaviť v mnohých oblastiach z hlavy na nohy, pretože na základných školách sa formuje to, po čom voláme," tvrdí Oľga Nachtmannová, štátna tajomníčka ministerstva školstva. "Potrebujeme ďaleko viac urobiť pre to, aby sme boli na postupný prechod pripravení," doplnil Ján Richter, minister PSVaR SR. 

Zástupcovia zamestnávateľov tým vládnym pripomenuli, že kým moloch nášho školstva funguje viac menej na spôsobe výučby z 19. storočia, tak svet vonku už úplne inak. "My pri tretine vyučovaných detí nevieme, aké veci vzniknú kým doštudujú," poznamenal Andrej Lasz, generálny sekretár APZ. Všetci sa zhodli na tom, že slovenské vysoké školy produkujú každý rok armádu politológov, masmediálcov, sociánych pracovníkov a podobne, kým priemyselné slovensko potrebuje niečo iné. Teda opäť žiadna novinka. Aby sa žiakom viac zažiadalo technických smerov, bude asi opäť povinná matematika na maturite.

Zamestnávatelia zároveň žiadajú údaje od vysokých škôl, ako v realite potom dopadli ich absolventi, aby si to mohli firmy, rodičia, či žiaci pekne zrátať. Rovnako majú zamestnávatelia nápad aj v prípade, čo so školami s nepotrebnými absolventmi. "Škola, ktorá nedodá údaje, nedostane na druhý rok peniaze," povedal Mário Lelovský, viceprezident RÚZ. Existuje ale aj pozitívny pohľad na automatizovanú budúcnosť. "Zanikne 600-tisíc miest, ale mnoho vznikne," dopĺňa Andrej Lasz. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:10 Simpsonovci XXIV.
05:45 DIVOKÉ KONE II.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:10 Dr. Dokonalý
05:50 Profesionáli VI.
06:20 NAŠI III.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:50 I pro lásku se zabíjí
08:05 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
09:45 Lagerfeld - důvěrné