Zamestnávatelia nesúhlasia s návrhom ministra Richtera, aby sa nezamestnaný nemohol vrátiť do pôvodnej firmy

28.09.2019 11:37 Noviny.sk Ekonomika

Zamestnávatelia nesúhlasia s návrhom ministra Richtera, aby sa nezamestnaný nemohol vrátiť do pôvodnej firmy

Archívna reportáž
Vláda rokovala o nižších daniach a vyšších platoch. Týka sa to aj rodičovského príspevku. embed kód
BRATISLAVA / Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení nesúhlasí so zámerom ministra práce, aby sa zakázal návrat nezamestnaného k pôvodnému zamestnávateľovi po tom, ako bude čerpať dávku v nezamestnanosti. Podľa asociácie sa to môže koniec koncov vypomstiť obom stranám.

"Obávame sa, že takáto striktná legislatíva sa môže v konečnom dôsledku kvôli pár špekulantom vypomstiť obom stranám. Zamestnancovi tým, že príde o potencionálne pracovné miesto a zamestnávateľovi tým, že príde o pracovnú silu a bude musieť hľadať alternatívne riešenia," uviedla hovorkyňa AZZZ Miriam Filová Špániková.

Podľa hovorkyne sa môže stať, že zamestnanec musel pre relevantné dôvody, ako sú zdravotné, rodinné dôvody, a iné opustiť svoje pôvodné pracovné miesto, pričom nemal záujem na rozdiel od špekulantov využívať sociálny systém. "Medzičasom sa mu životná situácia zlepší, ustáli a rád by sa vrátil k pôvodnému zamestnávateľovi, ktorý by ho možno aj rád prijal naspäť, nakoľko je už zaškolený, pozná pracovné prostredie a podobne, avšak touto zmenou to už nebude možné," upozornila s tým, že zároveň treba  vyriešiť problém s ľuďmi, ktorí to využívajú. "Sme, samozrejme, otvorení ďalšej diskusii na túto tému, možno aj hľadaniu iného nástroja, ako vyriešiť problematiku špekulantov, aby na toto opatrenie nedoplácali slušní zamestnanci, či zamestnávatelia," dodala.

Nie všade ale pociťujú, že ľudia zneužívajú túto možnosť. "Zamestnávatelia v priemysle si nie sú vedomí takýchto krokov zo strany zamestnancov a firiem,"  uviedla hovorkyňa Asociácie priemyselných zväzov SR Silvia Šeptáková. Sprísnenie legislatívy preto považuje APZ za zbytočné. "Sme za to, aby bol Zákonník práce, naopak, flexibilnejší," povedala.

Navrhovanému obmedzeniu zo strany ministra Jána Richtera nerozumie ani tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. "Prečo by sme mali brániť firmám opätovne zamestnávať svojich zamestnancov," podotkol. Neverí tomu, že sa prepúšťanie zo "špekulatívnych" dôvodov deje v štatisticky významných rozmeroch.

Znenie návrhu ministerstva 

Ak zamestnanec podá alebo dostane výpoveď a odíde na úrad práce čerpať pol roka dávku v nezamestnanosti, nebude sa môcť po šiestich mesiacoch vrátiť k tomu zamestnávateľovi, u ktorého dal alebo dostal výpoveď. Nad takýmto sprísnením pri čerpaní nezamestnaneckých dávok uvažuje minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. "Možno sú tu prípady, že v tomto období špekulanti vystúpia z práce, sú nejakú dobu v evidencii úradu a poberajú šesť mesiacov relatívne slušné dávky," upozornil s tým, že takýto postup podľa neho nie je nezákonný. "V ďalšom období chceme hovoriť so zamestnávateľmi a možno že tu urobíme aj istú úpravu, možno aj legislatívnu," povedal Richter. Podstata tejto úpravy by podľa neho spočívala v tom, aby sa ľudia po šiestich mesiacoch nevracali do tej istej firmy, odkiaľ odišli. "To sa javí byť možno ako špekulatívne," tvrdí šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Systém dávok v nezamestnanosti je tak podľa Richtera do istej miery zneužívaný, avšak zákonne nárokovateľný. "Tí ľudia si čerpajú do istej miery prostriedky, ktoré si za tie dva roky práce odviedli," povedal. Pravdou však je, že odvody zaplatené zamestnancom a zamestnávateľom na poistenie v nezamestnanosti tvoria dve percentá z hrubej mzdy zamestnanca, čo pri 1 000-eurovej hrubej mzde tvorí 20 eur mesačne. Počas dvoch rokov, ktoré sú potrebné na získanie nárok na dávku v nezamestnanosti, tak prídu za tohto zamestnanca do Sociálnej poisťovne odvody na poistenie v nezamestnanosti v sume 480 eur. Dávka však tvorí polovicu z hrubej mzdy zamestnanca, a preto by tento nezamestnaný pol roka dostával dávku v nezamestnanosti v sume 500 eur. Zaplatené poistné sa tak minie už pri vyplatení prvej dávky v nezamestnanosti.

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Najlepšie svetové videá V.
18:25 Áno, šéfe USA III.
19:30 Profesionáli III.
18:00 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
18:40 Požiarnik Sam IX.
16:45 Srdce na správném místě
18:25 Děkan Spanley
20:15 Nebezpečná laskavost